Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám. Připojil se i Halík nebo Pánek

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 8. července 2020 17:51
Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám. Připojil se i Halík nebo Pánek

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na Hradčanském náměstí při své poslední návštěvě v České republice v říjnu 2016
Autor: facebookový profil Romana Bortela / Roman Bortel

Praha -

Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, několik senátorů, herců a další osobnosti natočili videopozdrav, v němž gratulují dalajlamovi k jeho 85. narozeninám. Vyjadřují v něm také respekt k hodnotám a myšlenkám, které duchovní vůdce Tibetu dlouhá léta prosazuje.

Spot budou jeho iniciátoři z iniciativy Češi Tibet podporují a senátní Skupiny přátel Tibetu šířit i přes sociální sítě po celém světě, zejména mezi tibetskými komunitami. ČTK o tom informovala Kateřina Bursíková Jacques ze Skupiny přátel Tibetu v českém Senátu.

Tändzin Gjamccho, známý jako 14. dalajlama, je nositelem Nobelovy ceny za mír. Požaduje, aby byla Tibetu zaručena širší autonomie a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Přes 60 let žije v indickém exilu. Pro čínskou vládu je dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších separatistů. Díky svým myšlenkám o svobodě, míru, náboženství či lidských právech, ale i smyslu pro humor má dalajlama příznivce po celém světě. Respektují ho a přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Pekingem s dalajlamou odmítají sejít. Mezi dalajlamovy blízké přátele patřil také bývalý český a československý prezident Václav Havel.

Dalajlamovi poslali narozeninovou gratulaci také místopředsedové Senátu Jiří Růžička (TOP 09) a Jan Horník (STAN), předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) a další členové horní parlamentní komory. "Jeho Svatost dalajlama moc dobře ví, že myšlenka svobodného Tibetu má v České republice velké zastání, a to nejen u politiků, ale i u široké veřejnosti. Ostatně se o tom přesvědčil osobně při svých několikerých návštěvách Prahy. Narozeninovým přáním mu dáváme najevo, že i přes rozporuplné výroky některých českých představitelů má podpora svobodného Tibetu a lidských práv v naší zemi stále své místo," uvedl Růžička.

V obou komorách českého parlamentu se ke skupinám přátel Tibetu hlásí 57 zákonodárců, což je po Japonsku druhá nejpočetnější protibetská parlamentní iniciativa na světě, uvedla Bursíková Jacques.

Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
55%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
15%
 
Ne
10%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 110)