Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ekumenická pouť do Krkonoš začíná ve stejný den jako požehnání mariánského sloupu

Domácí zpravodajství / rh / e-cirkev.cz, red. / 11. srpna 2020 22:22
Ekumenická pouť do Krkonoš začíná ve stejný den jako požehnání mariánského sloupu

Horská krajina v okolí secesního kostela v Herlíkovicích
Autor: archiv spolku Přátelé Herlíkovic

Mělník, Herlíkovice - Spolek evangelické mládeže (SEM) - Přátelé Herlíkovic zve na Krkonošskou pouť po stopách Karla Hynka Máchy. Trasu z Mělníka do Herlíkovic plánují ujít za týden. Připojit se lze i na část cesty, uvádí server e-cirkev.cz. Akce není podle organizátorů určena jen pro mládež, ale pro každého, kdo má rád aktivní dovolenou.

Účastníci zdolají 150 kilometrů dlouhou cestu krajinou Kokořínska a Máchova kraje, přes Český ráj a Jičín až do samého srdce Krkonoš. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, spát se bude na farách, v kempu i pod otevřeným nebem. Harmonogram je plánován tak, aby bylo možné využít "dopingu" v podobě vlakových spojů.

"Po cestě bude i několik měst a vlakových nádraží, kde bude možné se připojit a ujít třeba jen kus cesty. Počítáme i s nocováním pod širákem nebo ve vlastních stanech. Začátek pouti je stanoven na sobotu 15.8. Sejdeme se na Mělníku na vlakovém nádraží kolem 10 h a půjdeme asi týden, podle sil účastníků," zvou pořadatelé na letní putování.

Naše cesta začíná ve stejný den a hodinu jako pouť příznivců mariánského sloupu spojená s jeho požehnáním kardinálem Dukou, připomněl pro Christnet předseda spolku SEM Přátelé Herlíkovic a presbyter Českobratrské církve evangelické Jan Kirschner. "To je ale jen náhoda, není to protiakce", řekl s usměvem  Kirschner. "Přesto, že bych na Staroměstském náměstí raději viděl moderní a ekumenicky pojatý památník na sloup, vzešlý z architektonické soutěže, tak úsilí sochaře Váni obdivuji“, uvedl dále a dodal, že tak jako Petr Váňa dlouhá léta s podobnými protivenstvími usiluje o obnovu jedné krkonošské roubenky. Snaha o její záchranu stála i za vznikem spolku, který se zajímá o lokalitu Hořejších Herlíkovic, kde je i cíl plánované pouti. „Nehodláme tak jako Mácha dojít až na Sněžku, která je dnes zbytečně přetížena turisty. V Krkonoších se zajímáme spíše o ochranu přírody a lidové architektury než o masovou turistiku“, dodal Kirschner.

Na cestu do Krkonoš, která je pojata i jako ekumenická akce, se lze vydat na lehko. Je domluveno jednoduché ubytování na evangelických i katolických farách a noclehy "pod širákem" se chystají jen dva. V blízkosti bude vždy místo ve skalách, kam se lze schovat před deštěm. Je tedy možné vyrazit jen se spacákem, karimatkou a celtou nebo vrchní plachtou stanu. 

Výprava je pojata také jako částečná náhrada za tradiční česko-německý pobyt, který letos nevyšel kvůli mimořádným opatřením spojeným s pandemií koronaviru. "Pouť do Krkonoš můžeme nabídnout i jako alternativní akci s duchovním přesahem na cestě do místa, kam čeští evangelíci 'putují' již od konce druhé světové války," doplňují organizátoři.  Součástí programu budou ranní a večerní modlitby a čtení žalmů, o nedělích také bohoslužby: nejprve v přírodě s výhledem na kokořínské lesy, na závěr pak v horském secesním kostelíku v Herlíkovicích.

Další podrobnosti a itinerář najdete na Evangnetu nebo na stránkách SEM - Přátelé Herlíkovic.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
15%
 
(Počet hlasů celkem: 99)