Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Podle pravoslavné církve bude Lenin dříve či později pohřben

Ze světa / kir / ČTK / 1. září 2020 15:07
Podle pravoslavné církve bude Lenin dříve či později pohřben

Mausoleum V. I. Lenina na Rudém náměstí v Moskvě
Autor: Wikipedia / Andrew Shiva / Creaive Commons

Moskva - Vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin, jehož nabalzamované tělo i desítky let po pádu komunismu a zániku Sovětského svazu spočívá v mauzoleu na Rudém náměstí v centru Moskvy, bude dříve či později pochován. Uvedl to mluvčí ruské pravoslavné církve Vladimir Legojda.

"Samozřejmě, vztah církve a většiny věřících jak k činnosti Lenina, tak k jeho mauzoleu, je pochopitelný a jednoznačný. Ale v čem by se měl dnes projevit pastýřský přístup? Ve shovívavosti k lidem, pro které by se to mohlo stát tragédií. Osobně jsem přesvědčen, že v tomto případě je to otázka času," řekl Legojda o perspektivě pochování Leninova těla listu Kultura.

Mluvčí dodal, že tento problém vyžaduje "moudrost a delikátní přístup" bez ohledu na to, že v církevních kruzích jsou odpůrci dalšího Leninova setrvání v mauzoleu. Podle nich by církev měla neprodleně a tvrdě vyžadovat odstranění revolucionářova těla, a to tím spíše, že "vcelku je to taková komunistická parodie" na ostatky svatých, nepodléhajících rozkladu.Server Newsru.com připomněl, že o Leninově pohřbu se v Rusku hovořilo nejednou, v posledních letech o tom mluvil například vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov.

Před dvěma lety jeden z petrohradských poslanců doporučoval nahradit tělo vůdce světového proletariátu přesnou kopií z gumy či vosku. Vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov ale na všechny podobné návrhy odpovídal, že nedovolí zničit mauzoleum.Před třemi lety nezávislé sociologické středisko Levada zveřejnilo výsledky průzkumu, podle něhož byla tehdy ruská veřejnost v názoru na další Leninův osud rozdělena do dvou stejně velkých táborů: 41 procent dotázaných by Lenina pohřbilo, ale dalších 41 procent požadovalo, aby mumifikované tělo setrvalo v mauzoleu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 131)