Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Věšení vlajky na mariánský sloup s "nebinární Madonou" přerušili strážníci

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 5. září 2020 9:56
Věšení vlajky na mariánský sloup s

Obnovený sloup Panny Marie před dolní konzistoří Týnským chrámem
Autor: David Macek

Praha - Středeční happening několika aktivistů u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze přerušili strážníci městské policie. Akce, jejíž součástí byla modlitba a vyvěšení "vlajky s nebinární Madonou" na balustrádu sloupu, podle policie neměla povolení. Umělkyně Darina Alster chtěla happeningem upozornit na útlak, kterému čelí LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a queer osoby) a ekologičtí aktivisté.

Vlajka byla složena z tváří LGBTQ a ekologických aktivistů, které jejich protesty stály život. Nedávno obnovený Mariánský sloup aktivisté vybrali proto, že směr české katolické církve pod vedením kardinála Dominika Duky se podle Alster začíná blížit polskému proudu.

Madona je podle umělkyně v křesťanské tradici ochránkyní utlačovaných. "Tvář nebinární Madony je tváří ochránkyň a ochránců lesů a pralesů, kteří při jejich obraně zemřeli," řekla. Stejně tak podle ní vyvěšená vlajka reprezentovala aktivistky a aktivisty, kteří bojují za práva žen a LGBTQ.

Vyvěšení vlajky na sloup se nelíbilo strážníkům městské policie, kteří na místo přijeli. I když umělkyně argumentovala tím, že jde o modlitbu a tedy náboženskou akci, které není nutné nahlašovat, strážníci ji vyzvali, aby ze sloupu vlajku sundala. Strážníci také Alster upozornili, že plátky růží, kterými poházela balustrádu sloupu, mohou být brány jako znečištění.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové strážníci nepřijeli na ohlášení, ale pouze jeli kolem. "Hlídka strážníků si na Staroměstském náměstí všimla většího množství lidí postávajících u Mariánského sloupu. Z tohoto důvodu situaci prověřila. Podle ženy, která se strážníkům přihlásila, bylo zjištěno, ze se jedná o náboženské setkání. Strážníci dotyčnou ženu pouze vyzvali, aby odstranila z ochozu sloupu vlajku, na což neměla žádné povolení. Žena tak učinila," komentovala případ mluvčí.

Replika sloupu se po letech diskusí na náměstí vrátila v červnu letošního roku, vytvořil ji sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci pro Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Obnova památky stále vyvolává spory. Zastánci považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Původní sloup zbořil v roce 1918 dav.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
67%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
11%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
22%
 
(Počet hlasů celkem: 9)