Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Při první veřejné audienci po půl roce se papež modlil za Libanon

Ze světa / kir / ČTK / 5. září 2020 15:51
Při první veřejné audienci po půl roce se papež modlil za Libanon

Papež František při modlitbě za Libanon
Autor: www.facebook.com/santegidio.org

Řím - Po půlroční přestávce vynucené pandemií covidu-19 se ve středu ve Vatikánu konala první generální audience papeže za přítomnosti věřících. Usmívající se papež František na ní vyjádřil radost, že se po půlročním virtuálním vysílání audiencí přes internet opět vidí s věřícími tváří v tvář. Papež také připomněl tragickou explozi v Bejrútu z počátku srpna a na pátek, kdy od neštěstí uplyne měsíc, vyzval celý svět k modlitbám za Libanon, uvedla agentura APA.

Dnešní audience se výrazně lišila od té poslední veřejné z konce února na Svatopetrském náměstí, jíž se účastnilo podle serveru Vatican News na 12.000 lidí a na níž si ještě papež podával ruce s věřícími a objímal děti. Dnes smělo přijít jen pět set věřících, kteří byli usazeni na židle v bezpečné vzdálenosti. Všichni měli roušky a před vstupem na nádvoří svatého Damasa v Apoštolském paláci jim byla změřena teplota.

Papež František dnes nejprve vyjádřil radost, že se s věřícími opět setkává "tváří v tvář", a nikoli už způsobem "obrazovka versus obrazovka". Posléze vyzval k soudržnosti v těžké době, kterou přinesla pandemie covidu-19. Ta podle něj ještě více zdůraznila potřebu stát spolu "v dobrém i zlém". Solidarita je podle něj nyní ještě více důležitá než kdy jindy.

I dnes ale papež František přišel rozmlouvat s věřícími. Dodržoval však bezpečnou vzdálenost asi metr a půl od bariéry, za níž stáli lidé v rouškách a mnozí si ho fotili mobilními telefony.

Při audienci dnes papež také políbil libanonskou vlajku a vyzval k tiché modlitbě za tuto blízkovýchodní zemi. Oznámil též, že v pátek pojede do Libanonu vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin, aby osobně vyjádřil solidaritu tamnímu lidu. Podle papeže Libanon nyní čelí "extrémnímu nebezpečí, které ohrožuje jeho samotnou existenci".

"Měsíc po tragédii jsou mé myšlenky stále s drahým Libanonem a jeho obzvlášť těžce zkoušeným obyvatelstvem," řekl papež a držel při tom libanonskou vlajku, kterou mu na audienci přinesl mladý libanonský kněz.

Exploze v Bejrútu ze 4. srpna, kdy v tamním přístavu vybuchlo téměř tři tisíce tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, zabila na 190 lidí, šest tisíc dalších osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou.

Výbuch, který zničil část města a přístav důležitý pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let a zesílil protivládní protesty trvající v zemi od loňského podzimu. Libanonská vláda pár dní po výbuchu podala demisi.

Kvůli pandemii covidu-19 streamingová služba Vatikánu od března vysílala přes internet papežovy modlitby a promluvy k věřícím i jeho generální audience, které se konaly bez přítomnosti veřejnosti. Bez věřících se letos uskutečnily i liturgické obřady Velikonoc mnohde ve světě i ve Vatikánu, který i velikonoční liturgie vysílal přes internet.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Může zpovědní tajemství přispívat k neřešení kauz sexuálního zneužívání?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Ne
43%
 
Spíše ne
10%
 
(Počet hlasů celkem: 81)