Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Polská nositelka Nobelovy ceny Tokarczuková odmítla ocenění kvůli negativnímu postoji biskupa k LGBT

Ze světa / kir / ČTK / 27. září 2020 20:49
Polská nositelka Nobelovy ceny Tokarczuková odmítla ocenění kvůli negativnímu postoji biskupa k LGBT

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Varšava - Polská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková podle agentury AP odmítla čestné občanství Dolnoslezského vojvodství, protože stejné vyznamenání má dostat také biskup římskokatolické církve, který je známý svými negativními komentáři na adresu komunity leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

Spisovatelka na facebooku uvedla, že přestože si návrhu váží, nemůže čestné občanství přijmout. To, že je nominována na stejné ocenění jako biskup Ignacy Dec, podle ní odráží "bolestivou trhlinu", která v polské společnosti kvůli diskuzi o právech LGBT panuje. "Nechci se stát objektem nebo prvkem takové hry," uvedla Tokarczuková. Na twitteru zároveň napsala, že titul "čestný občan Dolního Slezska" zní sice hezky, ale lepší je být světoobčanem, a k příspěvku připojila symbol míru.

Biskup Dec opakovaně příslušníky komunity LGBT označoval za hrozbu pro katolickou církev i pro Polsko.

Tokarczukovou na regionální ocenění nominovali představitelé s vazbami na středovou opoziční stranu Občanská koalice, zatímco členové vládní pravicové strany Právo a spravedlnost doporučili biskupa.

Polskem v posledních měsících hýbou ostré debaty na téma LGBT. Prezident Andrzej Duda před několika měsíci při projevu během své předvolební kampaně vyslovil názor, že hnutí LGBT je horší než komunismus.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
10%
 
ne
43%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
20%
 
(Počet hlasů celkem: 60)