Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán vyšetřuje polského arcibiskupa Głódźe kvůli podezření z krytí zneužívání

Ze světa / vlu / ČTK / 5. listopadu 2020 9:25
Vatikán vyšetřuje polského arcibiskupa Głódźe kvůli podezření z krytí zneužívání

Gdaňský arcibiskup Sławoj Leszek Głódź
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán/Varšava - Vatikán nařídil vyšetřování polského arcibiskupa Sławoje Leszeka Głódźe kvůli podezření, že svou nečinností kryl nahlášené případy sexuálního zneužívání. Informovala o tom včera agentura DPA s odvoláním na velvyslanectví Svatého stolce ve Varšavě, podle nějž krok následuje po skončení předběžného vyšetřování.

Papežský nuncius v Polsku v prohlášení uvedl, že místní církevní představitelé budou vyšetřovat emeritního gdaňského arcibiskupa Głódźe, který na svůj post rezignoval v srpnu. Důvodem je podezření, že ignoroval informace o sexuálním zneužívání nezletilých ze strany kněží ve své arcidiecézi.

Svatý stolec zmocnil k vyšetřování varšavské metropolitu na základě apoštolského listu Vos estis lux mundi, který schválil papež František minulý rok a nabyl účinnosti 1. června 2019 .

Głódź podle DPA patřil k prominentním církevním hodnostářům v Polsku. Od roku 1991 měl na starosti pastorační činnost v armádě, za což získal hodnost generála. Gdaňským arcibiskupem byl od roku 2008 do letošního srpna, kdy v 75 letech odešel do penze.

V listopadu 2019 se v Gdaňsku konaly protesty, během nichž demonstranti Głódźe obviňovali ze zatajování indicií o sexuálním zneužívání v oblasti jeho působnosti. Kromě toho čelil obviněním, že šikanoval a ponižoval podřízené a že církevní funkce rozdával výměnou za dary. Arcibiskup všechna obvinění odmítl.

Głódź se objevil také ve filmovém dokumentu Jen to nikomu neříkej, který se věnuje sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. V tomto snímku jsou záběry z pohřbu kněze Franciszka Cybuly, který se přiznal k obtěžování chlapců. Głódź na zádušní mši velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
62%
 
Spíše ano
25%
 
Ne
13%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 8)