Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ekumenické nešpory v neděli připomenou 400 let od bitvy na Bílé hoře. Lidé mohou zapalovat svíce

Domácí zpravodajství / kir / ERC, red. / 5. listopadu 2020 10:35
Ekumenické nešpory v neděli připomenou 400 let od bitvy na Bílé hoře. Lidé mohou zapalovat svíce

Instalace Kříže smíření na Bílé hoře
Autor: David Macek

Praha - V neděli 8. listopadu od 15.00 hodin se u mohyly na Bílé hoře uskuteční ekumenické nešpory, které budou připomínkou 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Po jejich skončení bude následovat odhalení Kříže smíření. Tuto vzpomínkovou akci společně pořádají Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví, Praha 6 a opatství Venio.

Nešpory, v den připomínky bitvy, povedou Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a předseda České biskupské konference, a Daniel Ženatý, synodní senior ČCE a předseda Ekumenické rady církví v ČR. Po ukončení nešpor se vydá průvod společně ke Kříži smíření do aleje Českých exulantů. Cestou se průvod třikrát zastaví a bude pronesena zástupcem katolíků, protestantů a Židů kajícná modlitba za smíření (biskup Tomáš Holub, předseda Rady pro ekumenismus a mezináboženský dialog ČBK, Tomáš Butta, patriarcha Československé církve husitské, a Karol Sidon, vrchní zemský rabín a zástupce Federace židovských obcí). V této modlitbě budou duchovní vyznávat minulá zranění a prosit Boha nejen za odpuštění, ale i za naději pro společnou cestu do budoucna. Poté bude následovat společné odhalení Kříže smíření.

Tento tři a půl metru vysoký kříž, jehož autorem je německý benediktin Abraham Fischer, byl samotným autorem nainstalován v aleji Českých exulantů již 30. října. V den výročí bude slavnostně odhalen a představen církevní i světské veřejnosti. Jeho moderní podoba odkazuje na hlubší duchovní význam smíření, které není jen lidským úsilím, ale i Božím dílem. Na přípravě a financování Kříže smíření a na jeho osazení se výraznou měrou podílel Česko-německý fond budoucnosti a Praha 6.

Jelikož z důvodu protipandemických opatření není tato akce přístupná široké veřejnosti, vyzýváme poutníky, kteří si chtějí událost připomenout, aby tak učinili individuálně (při zachování epidemiologických opatření). Mohou se od 17.00 hodin pomodlit u odhaleného Kříže smíření a následně navštívit hrob padlých v klášteře benediktinek z opatství Venio, který zůstane otevřený až do 20.00 hodin.

Ekumenické nešpory bude živě přenášet TV Noe. Zahajuje vysílání již ve 14.30 a od 15.00 přímým přenosem i Proglas.

Svíce za uzdravení

Benediktinské opatství Venio též vyzývá k zápálení svíce za uzdravení. "Pojdmě v neděli 8. listopadu ve 20 hodin rozsvítit v oknech svých domovů svíci a vyjádřit tak touhu po uzdravení svých blízkých, po uzdravení vzájemných vztahů i celé planety. V tento den si připomínáme 400. výročí bitvy na Bílé hoře, která proběhla 8. listopadu 1620 a stala se na celá staletí symbolem temnoty, útlaku, netolerance a rozdělení", stojí v pozvánce organizátorů.

Svíce může vnést i světlo do zkušenosti smutku a úzkosti, strachu a nejistoty, samoty a beznaděje z pandemie koronaviru, násilí v Bělorusku, Náhorním Karabachu či nové vlny teroru ve Francii, Rakousku, Afganistánu a Etiopii.

"Uprostřed těchto okolností si přejeme zakusit „solidaritu otřesených“ (Patočka), darovat si navzájem prožitek blízkosti a sounáležitosti celé lidské rodiny. Je lepší zapálit svíčku, než proklínat tmu", uvádí.

K této iniciativě inspiruje společné prohlášení papeže Františka a velkého imáma Al-Azhar Ahmada Al-Tayyeba „O lidském bratrství pro světový mír a společném soužití“ z Abú Dhabí, které v těchto týdnech František rozpracoval v encyklice Fratelli tutti.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 978)