Brno – Brněnský biskup Vojtěch Cikrle vyhlásil na čtyři nadcházející středy dobrovolný půst za ukončení pandemie nemoci covid-19. Věřící z brněnské diecéze nabádá k půstu vědomému a citelnému, doplněnému případně také almužnou na nějaký dobrý účel. ČTK to oznámila mluvčí biskupství Martina Jandlová.
„Vyhlášené dny budu takto prožívat s každým, kdo se připojí,“ uvedl Cikrle, který podobnou výzvu věřícím adresoval také na jaře.
Letošní rok je podle Cikrleho obdobím nejistoty a mimořádných opatření, která zcela obrátila zaběhané každodenní zvyklosti. Zároveň si ale lidé intenzivněji uvědomují hodnotu života a zdraví, protože stojí tváří v tvář nemoci i smrti.
„Možná prožíváme tuto zvláštní dobu, abychom si hlouběji uvědomili nejen úžasný dar života a křtu, ale abychom s vděčností také děkovali za to, co jsme dosud brali jako naprosté samozřejmosti. Prožití i této doby může přinést požehnání,“ vzkázal Cikrle věřícím a poděkoval: „Děkuji vám všem za trpělivost a zodpovědnost v nesení nejistoty i obav. Děkuji za vaše modlitby a za všechno, co děláte pro potřebné. Děkuji za vaši víru, naději i lásku, které se v posledních měsících mohly tříbit a možná i upevňovat. Bůh nás provází časem zkoušky, ve které zakoušíme křehkost světa, vlastní křehkost i křehkost nebo pevnost vztahů nejen mezi nejbližšími, ale i ve vztahu s Bohem.“



