Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Počet lidí na svatbách, pohřbech a bohoslužbách by se mohl zvýšit

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 13. listopadu 2020 15:27
Počet lidí na svatbách, pohřbech a bohoslužbách by se mohl zvýšit

Ilustrační foto
Autor: Člověk a víra / Vojtěch Hlávka

Praha - Pokud v České republice bude platit čtvrtý stupeň systému hodnocení epidemie, zvýší se počet osob na pohřbech, svatbách a bohoslužbách na maximálně 20 lidí. Vyplývá to ze systému, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku a který dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle dosavadních opatření proti šíření koronaviru se hromadných akcí ve vnitřních prostorech včetně svateb a pohřbů může zúčastnit deset lidí. Veřejné bohoslužby, udělování svátostí a podobné úkony s účastí veřejnosti jsou možné pouze v módu dvou osob, to znamená individuálně jeden duchovní a jeden člověk, popřípadě jedna domácnost.

Dosavadní opatření způsobila snížení počtů svateb. Snoubenci svatby odkládali už na jaře a je pravděpodobné, že i na podzim bude sňatků méně. Například v Karlových Varech se podle zjištění ČTK proti loňsku konalo od počátku epidemie o zhruba třetinu svateb méně. Pohřbů naopak přibývalo a zástupci několika pohřebních služeb označili vládní opatření za nesmyslné. "Vnitřně se s tímto opatřením neztotožňuji. Je pro nás strašné stavět lidi do situace, kdy se nemohou přijít rozloučit se svými blízkými. Jen málokterá rodina má deset nebo méně členů a je pro ně bolestné volit, kdo na pohřeb přijít může a kdo už ne. Zejména za situace, kdy jsou supermarkety plné lidí," konstatovala například majitelka pohřební služby Kelemen v Břeclavi Olga Kelemenová.

Problémy působí i nařízení, že zemřelé s koronavirem mají pohřební služby ukládat do rakví v uzavřeném plastovém vaku.

Rizikové skóre šíření epidemie covidu-19 připravené ministerstvem zdravotnictví bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Tabulka souvisejících opatření se bude používat od následujícího týdne. První stupeň by na svatbách, pohřbech a bohoslužbách dovolil až 100 osob.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové budou související opatření nařizována nebo uvolňována v době nouzového stavu jako krizová opatření vlády. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je hodnota indexu rizikovosti ke čtvrtku 70 a v průběhu dalšího týdne se Česko posune do čtvrtého stupně.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)