Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Starokatolíci zapůjčili pravoslavným svůj chrám. Po požáru kostela na Petříně se neměli kde scházet

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 13. listopadu 2020 18:44
Starokatolíci zapůjčili pravoslavným svůj chrám. Po požáru kostela na Petříně se neměli kde scházet

Požár kostela sv. archanděla Michaela na Petříně
Autor: www.facebook.com/starokatolici.cr

Praha - Rumunská pravoslavná farnost, jejíž kostelík sv. Michaela na Petříně lehl 28. října popelem, bude dočasně konat své bohoslužby ve starokatolické katedrále sv. Vavřince.

„Jsme rádi, že takto můžeme v ekumenickém duchu podat pomocnou ruku v nesnázích našim sestrám a bratří v Kristu“, uvádí starokatolíci na svém facebookovém profilu.

Chrám sv. archanděla Michaela, též karpatský kostelík sv. Michala, byl celodřevěný pravoslavný, původně řeckokatolický chrám, postavený v druhé polovině 17. století ve vsi Velké Loučky u Mukačeva, v roce 1793 byl prodán a přemístěn do Medvedovců. V roce 1929 byl na Podkarpatské Rusi rozebrán, převezen a znovu postaven v Kinského zahradě na Smíchově v Praze. 

I přes snahu hasičů z šesti různých jednotek byl zničen prakticky celý chrám. Zásah hasičů byl komplikován i obtížným terénem. Stát zůstala pouze část trámové konstrukce. Podle předběžných výsledků vyšetřování byla příčinou požáru lidská chyba. Magistrát hlavního města Prahy jako vlastník však připravuje obnovu objektu a také byla vyhlášena veřejná sbírka.

Podobné požáry se odehrály již dříve, v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku ze 16. století, v dubnu 2002 pak plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze stejného období.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)