Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katolická církev získala dvě nové nemocnice, má jich pět

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 21. listopadu 2020 10:35
Katolická církev získala dvě nové nemocnice, má jich pět

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi
Autor: Nemalzbeta.cz

Praha - Katolická církev získala loni další dvě nemocnice, v současnosti jich provozuje pět. Od dvou řádů převzala Nemocnici svaté Alžběty v Praze na Slupi a Nemocnici svatého Kříže v Praze na Žižkově. Ekonomický poradce České biskupské konference Karel Matyska dnes novinářům řekl, že nákup nemocnice na Slupi přišel zhruba na 60 milionů korun s nutností převzít závazky předchozího nájemce a nemocnice na Žižkově stála církev asi deset milionů korun.

Ženské řády, alžbětinky a Milosrdné sestry sv. Kříže, vlastnily v Praze dvě nemovitosti, ve kterých byly nemocnice od privatizace provozované soukromými subjekty. "Shodou okolností v letech 2018 a 2019 se ukázalo, že nájemní smlouvy nejsou pro církev výhodné a také měly postupně končit. Dali jsme se dohromady s majitelkami, tedy s ženskými řády a uvažovali, zda by nebylo možné nemocnice převzít," řekl Matyska.

V případě Žižkova sestry koupily společnost s ručením omezením, které nemocnici provozovalo. Subjekt, který provozoval nemocnici na Slupi, byl v úpadku. "Koupili jsme původního úpadce podnik, což je forma převodu podniku. Bylo to náročné, bylo tu hodně různých zájmů a relativně silných skupin," dodal Matyska. Doplnil, že obě nemocnice stejně jako většina zdravotnických zařízení provozovaných církví jsou ziskové.

Matyska, který se stal ředitelem nemocnice na Slupi, dodal, že oba objekty jsou ve velmi špatném stavu. Rekonstrukci nemocnice na Žižkově řádové sestry letos podpořily částkou asi 15 milionů korun. Do nemocnice na Slupi letos církev investovala deset milionů korun, doplnil.

Uvedl, že investice nyní směřují především do provozu, instaluje se třeba za 1,7 milionu korun nové signalizační zařízení, které umožní pacientům přímou komunikaci s blízkými prostřednictvím sluchátek u každého lůžka. "Sociální distance je jedním z největších problémů našich pacientů, proto vnímáme potřebu v této oblasti investovat, i když by se to na první pohled mohlo zdát jako zbytečný luxus. Pro člověka, který je několik měsíců upoután na lůžko, je to často klíčová motivace pro boj s nemocí a předpoklad pro návrat do života," uvedl Božetěch Jurenka, náměstek léčebně preventivní péče v nemocnici.

Nemocnice má velké procento starších a nemocných lidí, podle Jurenky je v ní k dnešku oproti jiným zdravotnickým zařízením v Praze mizivé procento pacientů nakažených nemoc covid-19 a mají spíše lehčí nebo středně těžký průběh.

Další tři nemocnice provozované katolickou církví jsou na Moravě. Za rok všech pět ošetří téměř 62.000 pacientů, z toho více než 53.000 ambulantně a přes 8000 hospitalizací. Dohromady mají 545 lůžek a pracuje v nich téměř 600 osob zdravotního personálu. Kromě toho v nich působí 37 řeholních sester a dobrovolníci.

V ČR je celkem 193 nemocnic a zařízení poskytujících lůžkovou péči, s celkovou kapacitou 60.500 lůžek, pracuje v nich 21.768 lékařů (přepočtený počet) a v roce 2017 v nich bylo podle ČSÚ hospitalizováno 2,2 milionu pacientů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Líbí se vám časopis RC Monitor?
Ano
30%
 
Ne, ale nesouhlasím se zákazem jeho distribuce
5%
 
Ne, a souhlasím s jeho zákazem
48%
 
Časopis neznám
17%
 
(Počet hlasů celkem: 193)