Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Řecká pravoslavná církev se nemíní podřídit opatření, které uzavřelo kostely

Ze světa / vlu / ČTK / 4. ledna 2021 19:53
Řecká pravoslavná církev se nemíní podřídit opatření, které uzavřelo kostely

Ilustrační foto: kostel na ostrově Santorini
Autor: Pixabay.com

Atény - Řecká pravoslavná církev dnes oznámila, že se nemíní podřídit novému vládnímu opatření proti šíření koronaviru, které předpokládá mimo jiné uzavření kostelů a dalších svatostánků. Informovala o tom agentura AP.

Svatý synod – nejvyšší orgán církve – vydal prohlášení, v němž nařizuje kněžím otevřít kostely pro věřící na středeční svátek Zjevení Páně. Dále uvedl, že „nepřijímá“ nové restrikce platné na období od 3. do 10. ledna a že řecké vládě zašle oficiální protestní dopis.

V reakci na dosavadní vrchol epidemie covidu-19, kdy zdravotnictví fungovalo na samé hranici svých kapacit, zavedla vláda v listopadu druhou uzávěru – zavřela školy, většinu obchodů i společenských akcí a omezila pohyb obyvatel. Restrikce částečně zmírnila před Vánocemi, během nichž bylo kostelům umožněno s omezením otevřít pro věřící.

V neděli ale vláda opatření znovu zpřísnila v naději, že díky tomu bude moci 11. ledna po dvou měsících znovu otevřít školy. Ministerstvo zdravotnictví dnes zároveň oznámilo, že zaznamenalo první případy nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří z Británie.

Vládní opatření proti šíření koronaviru narazila u řecké pravoslavné církve na smíšené reakce, od vlažného přijetí až po zuřivý odpor. Pozornost vyvolala v listopadu smrt koronavirem nakaženého biskupa, který bojoval proti jakýmkoliv změnám v udělování svatého přijímání, kdy je mezi pravoslavným knězem a věřícími nutně blízký kontakt. Podle konzervativního Svatého synodu neexistoval žádný vědecký důkaz, že by udělování svátostí přispívalo k šíření nákazy.

Nejvyšší představitel církve arcibiskup Hierónymos, který sám nemoc covid-19 prodělal, veřejně podpořil plány řecké vlády na očkování obyvatelstva. Jeden z konzervativních biskupů se nicméně před několika dny postaral o titulky v novinách, když věřícím vakcínu nedoporučil, neboť podle jeho informací „obsahuje látky z potracených plodů“.

Podobnou otázku řešily i jiné církve. Například vatikánská Kongregace pro nauku víry na konci prosince vydala prohlášení, že nechat se očkovat proti covidu-19 je morálně přijatelné i v případě, že se vakcíny opírají o výzkum, který využil tkáně potracených plodů.

 

AKTUALIZACE:

Řecká vláda 6. ledna nakonec ustoupila pravoslavné církvi a umožnila na svátek Zjevení Páně otevřít kostely. Povolená kapacita kostelů ale byla výrazně omezena. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)