Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Prezident Černé Hory odmítl změny v sporném církevním zákoně

Ze světa / vlu / ČTK / 4. ledna 2021 21:53
Prezident Černé Hory odmítl změny v sporném církevním zákoně

Milo Djukanović
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Podgorica - Kontroverze kolem černohorského zákona o svobodě náboženského vyznání, který v zemi vyvolal protesty, trvají. Prezident Milo Djukanović, který za sporným právním aktem stojí, totiž vrátil parlamentu změny a doplňky, které mají odstranit kontroverzní ustanovení týkající se majetku církví.

Zákon loni v prosinci schválila dostatečná většina poslanců koalice vedené tehdy vládnoucí Demokratickou stranou socialistů (DPS). To vyvolalo v rozdělené zemi bouřlivé protesty prosrbské opozice kvůli ohrožení majetku srbské pravoslavné církve. Úpravy právního předpisu prošly v 81členném parlamentu koncem prosince hlasy 41 poslanců nové vládní koalice.

Změny v kontroverzním zákoně umožnil výsledek srpnových parlamentních voleb. Sice v nich opět zvítězila DPS prezidenta Mila Djukanoviče, ale se značnými ztrátami a nebyla s to získat partnery do vlády. Úbytek hlasů se přičítá právě přijetí zákona o svobodě vyznání a následným sporům o stovky kostelů, které z rukou srbské pravoslavné církve přešly do vlastnictví černohorského státu.

Kabinet tak místo DPS nově sestavila koalice tří původně opozičních volebních bloků, v nichž je zastoupen jak prosrbský a proruský politický proud, tak i liberální reformisté. Toto uskupení disponuje jen těsnou většinou 41 mandátů.

Djukanović odmítl změny v církevním zákoně podepsat s poukazem na „otevřený právní problém“ týkající se potvrzení jednoho poslaneckého mandátu. Podle něj také při hlasování nebyla dodržena podmínka dostatečného kvóra. Sněmovně s tímto odůvodněním, s nímž vládní koalice rozhodně nesouhlasí, vrátil zákony o změnách v celkem šesti zákonech.

Zatím není jasné, kdy bude parlament o změnách znovu hlasovat. Pokud je však opět schválí, Djukanovičovi nezbude, než je podepsat.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)