Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Čeští metodisté mají první ženu ve vedení církve

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 14. ledna 2021 17:58
Čeští metodisté mají první ženu ve vedení církve

Superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková
Autor: www.umc.cz

Praha - Čeští metodisté mají první ženu ve vedení církve - v úřadu superintendenta. Stala se jí farářka Ivana Procházková. Procházková působila ve farnostech v Praze a v Plzni.  V rámci Institutu vzdělávání se od roku 2010 věnuje vzdělávání laiků i duchovních. Je vdaná, má tři dospívající děti. Na Evangelické teologické fakultě UK v Praze obhájila doktorát ze starozákonní teologie a v tomto oboru i publikuje

Bohoslužba u příležitosti pověření farářky Ivany Procházkové úřadem superintendenta a rozloučení se stávajícím superintendentem Petrem Procházkou se měla konat v modlitebně Evangelické církve metodistické v Praze 16. ledna. Vzhledem k současné epidemiologické situaci musela být zrušena a náhradní termín nebyl zatím stanoven, uvádí Evangelický týdeník - Kostnické jiskry v čísle 2/2021.

Nová superintendentka Ivana Procházková se širší veřejnosti představí v neděli 24. ledna, kdy bude kázat v rámci bohoslužeb Evangelické církve metodistické. Bohoslužby bude přenášet Česká televize na programu ČT2 od 9:15. 

Evangelická církev metodistická (angl. The United Methodist Church) je světovou církví, která vzešla z probuzeneckého hnutí 18. století uvnitř tehdy již reformací zasažené Anglikánské církve. Metodistické hnutí jako hnutí evangelijní, svátostné a sociální se v průběhu dvou staletí šířilo po celém světě a podnítilo postupně vznik více církví. Za zakladatele metodismu je považován anglický teolog John Wesley (1703 – 1791), kterého inspirovali i exulanti Jednoty bratrské, v anglosaském světě známi spíše jako moravští bratři.

Evangelická církev metodistická nemá podle internetových stránek církve vlastní konfesi. Základní normou víry a života z víry je Písmo vykládané s použitím tradice, rozumu a zkušenosti. Bohoslužebné propojení Evangelické církve metodistické se realizuje prostřednictvím společných liturgických formulářů (angl. The Book of Worship). Český překlad metodistické agendy vede právě Ivana Procházková.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)