Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Putin podstoupil tříkrálový rituál v ledové vodě. Podle Navalneho má u moře vilu za miliardy

Ze světa / kir / ČTK, red. / 20. ledna 2021 19:35
Putin podstoupil tříkrálový rituál v ledové vodě. Podle Navalneho má u moře vilu za miliardy

Vladimír Putin, prezident Ruské federace
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Moskva, Soči - Ruský prezident Vladimir Putin podstoupil tradiční rituál pravoslavných křesťanů a třikrát se venku ponořil do ledové vody. Vzdal tak hold svátku Zjevení Páně, který Rusové slaví podle pravoslavného kalendáře, tedy s třináctidenním zpožděním za příchodem Tří králů v Evropě. Tradice připomíná pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu.

Krátké video šéfa Kremlu nořícího se do mrazivé vody zveřejnili reportéři státní agentury Ria Novosti, kteří na twitterovém účtu dali k záběrům krátký komentář: "Putin. Moskevská oblast. -20," jenž odkazoval na mrazivé počasí, které v těchto dnech panuje v Rusku. Přesné místo letošního rituálu však prezidentský úřad neprozradil.

Osmašedesátiletý Putin je na záběrech vidět, jak v plavkách vstupuje do předem připraveného otvoru ve vodě ve tvaru kříže, nad nímž se tyčí další kříž, zřejmě vysekaný z ledu. Prezident se třikrát vnoří do ledové vody, pokaždé se přitom přežehná. Na závěr poměrně kvapně vodu opustí. "Je to tradice. On tradice neporušuje," řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov krátce před tím, než se video objevilo na internetu.

Rituální koupel je v období pravoslavných tříkrálových svátků oblíbená u řady Rusů, kteří se noří do děr vysekaných na zamrzlých jezerech, rybnících či řekách. Populární je rovněž u nevěřících obyvatel země, jelikož koupel v ledové vodě je považována za zdraví prospěšnou, podotkl server The Moscow Times.

Putin vlastní vilu za miliardy, tvrdí Navalnyj

Ve stejný den zveřejnil Putinův kritik Alexej Navalnyj video o údajném Putinově paláci. Stál 29 miliard korun a rozkládá se u Černého moře, informovala o tom agentura AFP. Mluvčí Kremlu vzápětí popřel, že by honosné sídlo patřilo Putinovi.

Navalného fond zveřejnil podle serveru Lidovky.cz informace o luxusní vile dva dny po návratu čtyřiačtyřicetiletého kritika Kremlu do Ruska ze skoro půlročního pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na třicet dní do vazby, kde bude čekat na verdikt, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. Navalnyj mezitím vyzval Rusy, aby vyšli do ulic, a jeho spolupracovníci plánují na tuto sobotu protestní shromáždění.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
50%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
27%
 
Ne
8%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
15%
 
(Počet hlasů celkem: 26)