Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

U Salvátora se rozloučili se Sváťou Karáskem. On-line lidé vzpomínali i na Joela a Hanu Pokorných

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 24. ledna 2021 23:29
U Salvátora se rozloučili se Sváťou Karáskem. On-line lidé vzpomínali i na Joela a Hanu Pokorných

Svatopluk Karásek
Autor: Wikipedia.org / Ben Skála / Creative commons

Praha - Rodina, desítky přátel a po webu osm stovek lidí se v sobotu rozloučily během bohoslužby v pražském kostele U Salvátora s písničkářem, evangelickým duchovním a bývalým poslancem Svatoplukem "Sváťou" Karáskem. Vedle dalších zazněly i Karáskovy nejznámější písně Řekni ďáblovi ne či Kázání o svatbě v Káni galilejské. Na přání zesnulého také Žalm 71 Karla Kryla. Přední představitel českého undergroundu zemřel ve věku 78 let 20. prosince loňského roku.

Ve stejný den se v evangelickém kostele v Praze Střešovicích rozloučila rodina s Joelem Pokorným, který zemřel v úterý 19. ledna ve věku 91 let. V letech 1997-2003 byl členem synodní rady Českobratrské církve evangelické a první náměstek synodní kurátorky (synodní kurátor/-ka je spolu se synodním seniorem nejvyšším představitelem ČCE, je volen z řad neordinovaných členů církve). O týden dříve zemřela i jeho manželka Hana Pokorná ve věku 88 let. Záznam z rozloučení je dostupný na tomto odkazu.

U Salvátora se rozloučili se Sváťou Karáskem. On-line lidé vzpomínali i na Joela a Hanu Pokorných

Hana a Joel Pokorných
Autor: archiv rodiny zesnulých

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se s Karáskem mohli k Salvátorovi, kde kázal od roku 1997, přijít rozloučit jen pozvaní hosté a pohřeb byl též přenášen přes internet. Organizátoři rozloučení na parte slíbili uspořádat po skočení epidemických opatření "Sváťa fest" otevřený pro všechny. 

Kytarista Zdeněk "Londýn" Vokatý zavzpomínal během setkání na dobu, kdy se během správcování na hradě Houska Karásek sblížil s prostředím undergroundu kolem kapely The Plastic People of the Universe a začal skládat první písně. "Byl oporou a pastýřem pro spousty lidí, díky Sváťo," uvedl. S farářem, který prošel pestrým životem, se pak kostel a kapela Svatopluk loučily slovy Karáskových písní Havaj a Neberte nám starou víru.

V roce 1976 byl Karásek odsouzen v procesu s The Plastic People of the Universe k osmi měsícům vězení za údajné výtržnosti a nemravné písně. Přesto se komunistické moci nelekl a stal se mimo jiné jedním ze signatářů Charty 77. Poté byl ještě několikrát ve vyšetřovací vazbě a v roce 1980 pod nátlakem Státní bezpečnosti (StB) i s manželkou a třemi dětmi odcestoval z republiky. Po sametové revoluci v roce 1989 přijížděl Karásek opakovaně do Česka a v roce 1997 se vrátil natrvalo. 

Po listopadu 1989 byl Karásek mimo jiné poslancem a vládním zmocněncem pro lidská práva a i po odchodu ze služeb státu se aktivně zajímal o veřejné dění. Působil dále jako farář i vystupoval na koncertech po celé republice.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
47%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 38)