Soud potvrdil zastavení sporu dívky a školy o nošení hidžábu
Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 2. února 2021 0:52Praha - Rozhodnutí o zastavení sporu muslimské studentky a pražské střední zdravotnické školy ohledně nošení hidžábu je pravomocné. Minulý týden ho potvrdil pražský městský soud. Zamítl tak odvolání školy, která se zastavením řízení nesouhlasila. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Na posun v případu dnes upozornila Česká televize. Právní zástupce školy v následném prohlášení uvedl, že celou kauzu pokládá za politickou.
Obvodní soud pro Prahu 10 loni v létě řízení zastavil poté, co studentka stáhla žalobu. Mladá žena svůj krok zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Její právnička v médiích uvedla, že dívka čelila vyhrožování a setkala se s obtížemi při hledání bydlení a zaměstnání. Škola se ale chtěla soudit dál. Městský soud však 27. ledna v neveřejném zasedání rozhodnutí obvodního soudu potvrdil.
Somálská dívka v žalobě tvrdila, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb - šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Domáhala se omluvy a 60.000 korun. U obvodního soudu ani u Městského soudu v Praze neuspěla, ale Nejvyšší soud poté rozhodl, že zákaz šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl a ČR nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů. Spor proto vrátil k dalšímu projednání.
Škola argumentovala tím, že Somálka včas nedoložila dokumenty potřebné ke studiu a školu opustila ze své vůle. Dále škola uváděla, že "hysterii" kolem případu rozpoutala až zpráva ombudsmanky. Instituce navíc trvala na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.
"Považuji celou kauzu za politickou, považuji ji za pokus o prolomení hradeb do sekulárního českého školství, a to za vydatné podpory tehdejší ombudsmanky Anny Šabatové, která za celou tuto právní věc nese dle mého názoru plnou odpovědnost, jak to koneckonců potvrdilo i šetření Policie ČR," napsal v prohlášení zaslaném ČTK právní zástupce školy, advokát Radek Suchý. "Výsledek kauzy cosi rovněž vypovídá o stavu české justice a potvrzuje mé rostoucí obavy o absenci apolitičnosti rozhodování některých českých soudců," dodal.
Soudních jednání ve sporu ohledně hidžábu se opakovaně účastnili odpůrci muslimů, kteří podporovali školu a její ředitelku Ivanku Kohoutovou. Ta dostala v souvislosti s kauzou v roce 2018 státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Ocenil ji za zásluhy o stát jako "statečnou ženu v boji s netolerantní ideologií".
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
7.10.2024 12:00Papež František jmenoval 21 nových kardinálů
7.10.2024 11:59Varšavský arcibiskup vyzval k zavedení povinné výuky náboženství pro všechny žáky
5.10.2024 22:04Kostelní zvony připomenou roční výročí útoku na Izrael, památku obětí i stále zadržované rukojmí
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010