Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Do Vysokého Mýta se vrátil oltářní obraz Petra Brandla. Restaurování stálo přes milion

Kraje: Pardubický / kir / ČTK / 2. února 2021 10:28
Do Vysokého Mýta se vrátil oltářní obraz Petra Brandla. Restaurování stálo přes milion

Ilustrační foto: autoportrét Petra Brandla
Autor: Wikipedia.org

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Do kostela svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku se po více než roce vrátil oltářní obraz Petra Brandla. Restaurování největšího malířova díla v českých zemích stálo 1,1 milionu korun. Největší podíl byl zaplacen z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, desetinu nákladů uhradilo město, další část a transport díla Římskokatolická farnost Vysoké Mýto.

"Původně měl být obraz ještě vystaven v Národní galerii, to se však neuskutečnilo," řekla ČTK mluvčí radnice Marie Lněničková.

S podporou města by se letos měl opravit v kostele svatého Vavřince ještě oltář a sakristie. Restaurátorské zásahy by však neměly být rozsáhlé. V minulosti radnice přispěla na opravy vitrážových oken.

Obraz s rozměry 703 krát 296 centimetrů je umístěn čtyři metry nad podlahou. Brandl jej vytvořil v roce 1728 pro cisterciácký klášter v Sedlci u Kutné Hory. Vysoké Mýto jej po zrušení kláštera za 1000 zlatých zakoupilo v roce 1787, když 13 let předtím hlavní oltář kostela shořel při požáru. Větší obraz autora se stejným námětem existuje jen v polském Křesoboru, jeho rozměry činí 820 krát 415 centimetrů.

Obraz představuje v dolní polovině překvapené apoštoly u prázdného hrobu a v horní polovině pak Pannu Marii nesenou anděly do nebes. Patří k vrcholům Brandlovy tvorby, maloval jej jako šedesátiletý muž. Jeho pozdější díla už poznamenalo stáří, nemoci a těžký životní úděl. V době jeho vzniku byl značně zadlužený, část odměny průběžně dostávala jeho manželka, zadavatel obrazu proto Brandlovi část honoráře vyplácel ve víně.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Filmana

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 976)