Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na vánoční bohoslužby přišlo v pandemii 9 % Čechů, jinak chodí 40 %

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 6. února 2021 23:32
Na vánoční bohoslužby přišlo v pandemii 9 % Čechů, jinak chodí 40 %

Ilustrační foto
Autor: Člověk a víra / Klára Kalinová

Praha - Možnost navštívit kostel využilo o Vánocích i přes pandemii devět procent Čechů. Běžně se vánočních římskokatolických bohoslužeb účastní 40 procent Čechů. Dalších asi deset procent lidí ale letos využilo možnost sledovat vánoční mše on-line. Výsledky průzkumu STEM zveřejnila dnes katolická církev na svém webu. V době pandemie byly sice kostely přes Vánoce otevřené, zaplněné na mši však směly být pouze z desetiny. Řada duchovních proto nabízela zájemcům spíš možnost krátké individuální modlitby v kostele nebo on-line přenos mše.

Přenosy bohoslužeb o Vánocích sledovalo víc lidí, než bylo těch, kteří se vydali přímo do kostela. V přímém přenosu v televizi nebo online sledovali bohoslužby přes Vánoce ve větší míře zejména starší lidé, bylo to 18 procent osob ve věku nad 60 let. Byli mezi nimi jak pravidelní návštěvníci bohoslužeb, tak lidé, kteří běžně na bohoslužby nechodí nebo dokonce bohoslužby navštěvují spíš zřídka.

O něco častěji si letos o Vánocích návštěvu kostela odřekli lidé, kteří uvádí, že určitě věří v boha, a pravidelní návštěvníci bohoslužeb. Více než třetina jich sledovala přenosy bohoslužeb on-line a přibližně pětina se do kostela vypravila osobně. U spíše věřících byl poměr těch, kteří do kostela vyrazili, a těch, kteří sledovali televizní přenos, vyrovnaný, bylo jich 13, respektive 14 procent.

Přenos bohoslužeb v televizi nebo on-line sleduje v případě, že není možné do kostela dojít osobně, většina pravidelných návštěvníků bohoslužeb. Nejvyšší zastoupení diváků bohoslužeb je ve věkové skupině nad 60 let, je to téměř 12 procent seniorů. Mezi staršími sledují přenosy z velké části i ti, kteří jinak bohoslužby pravidelně nenavštěvují. Také u osob, které v boha spíše nevěří, je sledování bohoslužeb sice vzácné, ale přesto častější než fyzická návštěva kostela.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)