Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Podle papeže a úřadů OSN čelí žáci kvůli epidemii vzdělávací katastrofě

Ze světa / kir / ČTK / 9. února 2021 14:38
Podle papeže a úřadů OSN čelí žáci kvůli epidemii vzdělávací katastrofě

Ilustrační foto: Děti z Latinské Ameriky, kde v řadě zemí trvá nejdelší uzavření škol
Autor: www.unicef.org

Řím - Žáci a studenti čelí podle papeže Františka kvůli epidemii koronaviru vzdělávací katastrofě. Hlava katolické církve to prohlásila v rozsáhlém projevu k diplomatickému sboru. Papež také vyzval k rovnému přístupu k vakcíně proti covidu-19. Před negativními dopady uzavření škol kvůli pandemii varují také úřady OSN.

"V jistém smyslu čelíme vzdělávací katastrofě, před kterou nemůže nikdo zůstat netečný," uvedl papež v projevu k velvyslancům. Podle něj pandemie ukázala význam mezilidských vztahů a vzdělávání. Zavedení distančního vyučování podle papeže odhalilo nerovnosti v přístupu k vzdělávání a technologiím. "Růst distančního vyučování prohloubil závislost dětí a dospívajících na internetu a obecně na způsobech virtuální komunikace," podotkl František.

Papež František znovu vyzval k rovné distribuci vakcíny proti covidu-19, jež by podle něj neměla záviset na ekonomických možnostech jednotlivých států. "Je nezbytné, aby z lékařského a vědeckého pokroku (...) mělo prospěch celé lidstvo," zdůraznil.

Před negativními dopady zavření škol opakovaně varovaly také úřady OSN - Organizace pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) a Dětský fond Unicef. Podle nich hrozí především dětem z chudších vrstev či rozvojových zemí, že kvůli přerušení prezenční výuky vypadnou ze vzdělávacího procesu. V rozvojových zemích navíc hrozí, že se kvůli přerušení provozu škol zhorší životní podmínky chudých dětí.

Podle statistik UNESCO z konce ledna se přerušení výuky stále dotýká zhruba 800 milionů žáků, což je zhruba polovina žáků a studentů na celém světě. Od začátku epidemie bylo vyučování plošně přerušeno v průměru na 14 týdnů. Pokud se připočte i částečné přerušení, tak údaj stoupá na 22 týdnů.

Mezi jednotlivými částmi zeměkoule panují ale velké rozdíly: nejdéle byly školy uzavřeny v Latinské Americe, a to 29 týdnů, nejkratší přerušení bylo zaznamenáno v Oceánii, a to zhruba na měsíc. Evropa vykazuje ve světovém srovnání lehce podprůměrnou délku uzavření škol. V České republice byly školy zcela či částečně zavřené 29 týdnů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)