Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Itálie si připomíná rok od první nákazy koronavirem. Zdravotníky ocenil prezident i papež František

Ze světa / kir / ČTK / 22. února 2021 11:50
Itálie si připomíná rok od první nákazy koronavirem. Zdravotníky ocenil prezident i papež František

Improvizovaná nemocnice pro nemocné koronavirem v italské Brescii
Autor: radiovaticana.cz

Řím - Itálie si 20. února připomněla rok od chvíle, kdy se v zemi potvrdil první domácí případ nákazy koronavirem. Právě tento den proto vláda nově prohlásila svátkem zdravotníků. Jejich úsilí v boji proti pandemii ocenili i prezident Sergio Mattarella a papež František. Ten hovořil o tom, že odhodlání lékařů a sester je "vakcínou proti individualismu a sobectví".

Itálie byla první evropskou zemí, kde se začátkem loňského roku začal šířit virus SARS-CoV-2 poprvé objevený v Číně. Právě 20. února 2020 potvrdila laboratoř nákazu koronavirem u 38letého muže v severoitalském městě Codogno, které se záhy stalo ohniskem šíření infekce. Rok poté má šedesátimilionová Itálie skoro 2,8 milionu nakažených a přes 95.000 obětí covidu-19.

Papež řekl, že vůči zdravotníkům pociťuje obrovskou vděčnost. Jejich nasazení podle něj "ukazuje, že ta nejniternější touha, která spočívá v lidském srdci, je touha být nablízku těm, kdo to potřebují a pomáhat jim". Prezident Mattarella zase vzdal hold lékařům a sestrám, kteří kvůli nákaze koronavirem zemřeli. "Tento den je věnován především jim," řekla hlava státu.

V Itálii podle profesních spolků zemřelo kvůli covidu-19 nejméně 326 lékařů a 81 sester, uvedla agentura AP.

Nákaza se nyní v Itálii šíří pomaleji ve srovnání s vrcholem druhé vlny loni v listopadu. Za poslední den přibylo na 15.000 nakažených a 251 úmrtí, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Úřady hodnotí situaci v jednotlivých regionech na třístupňové škále rizika - v nejvyšším červeném stupni aktuálně není ani jedna oblast, ve středním oranžovém jsou například Toskánsko a Ligurie a od neděle také Kampánie či Emilia-Romagna. Podle expertů představuje nyní riziko zejména šíření mutací koronaviru, přičemž brazilská mutace se objevuje hlavně v oblasti Perugie v Toskánsku a ta britská převážně na pobřeží Jadranu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)