Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Slovenský ministr chce otevřít kostely a povolit bohoslužby

Ze světa / kir / ČTK / 24. února 2021 9:50
Slovenský ministr chce otevřít kostely a povolit bohoslužby

Ilustrační foto: Bratislava, hlavní město Slovenska
Autor: Wikipedia.org / Ypsilonatshared / Creative Commons

Bratislava - Slovenská vláda znovu diskutuje o povolení bohoslužeb, přestože země je v nejhorší situaci od začátku pandemie, upozornil list Sme na svém webu. Nápad otevřít kostely zazněl od ministra práce Milana Krajniaka, podle něhož modlitba může pomoci a duchovní služba uškodit nemůže. Zbytku koalice se ale myšlenka nelíbí kritizoval ji i premiér Igor Matovič. "Bylo by to mimořádné epidemiologické riziko," prohlásil šéf vlády.

Deník Sme připomněl, že Matovičova vláda otevřela kostely v listopadu, tedy v době, kdy byly školy kvůli pandemii zavřené.

K ministrově iniciativě se připojila poslankyně Anna Záborská z poslaneckého klubu premiérovy strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Ale pro většinu politiků a odborníků zůstává tato iniciativa podle Sme nepochopitelná.

"Krajniak přichází s návrhem v době, kdy je na tom Slovensko nejhůř na světě v počtu úmrtí na covid-19 v přepočtu na počet obyvatel a současně vede i v počtu hospitalizací s touto nemocí," napsal list Sme.

Deník citoval epidemioložku Alexandru Bražinovou, že kostely jsou rizikové prostředí, kde se shromažďují ve velkém počtu starší lidé, kteří jsou rizikovou skupinou. "Momentálně proto určitě není vhodná situace na jejich otevírání," prohlásila.

Předsedkyně sdružení soukromých sociálních zařízení Anna Ghannamová ministrovi Krajniakovi doporučila, aby se raději zaměřil na rychlejší očkování v domovech sociálních služeb. Očkovány jsou jen dvě pětiny jejich obyvatel, uvedla podle Denníku N.

Krajniakova iniciativa následuje týden poté, co se pro otevření kostelů vyslovili i katoličtí biskupové. Minulé úterý v dopise vládě kritizovali dlouhodobý a celoplošný zákaz bohoslužeb. "Věřící mají pocit, že je jejich církev v těžké době opustila," napsali.

Krajniak argumentuje tím, že klienti domovů sociální péče, kteří mají přístup k duchovní službě, měli lepší průběh nemoci. Uvedl však, že jde jen o jeho zkušenost a že nemá důkazy ani vědeckou studii.

Důkaz o léčebné síle víry má představovat událost z roku 1710, kdy v Trnavě řádil mor. Tuto epidemii se podle Krajniaka podařilo zažehnat společnou modlitbou v místním chrámu. "Stal se zázrak. V tu chvíli mor skončil. Od té chvíle už v Trnavě nikdo na mor nezemřel," napsal ministr na facebooku a vyzval k obnovení bohoslužeb, "aby nás Bůh našich otců a dědů ochránil před covidem a zbavil nás covidu co nejrychleji".

Téma se má dostat na nejbližší koaliční radu, poznamenal server Pravda.sk s odvoláním na politiky vládní koalice.

Za neděli na Slovensku přibylo 649 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 72 úmrtí. Počet hospitalizovaných se zvýšil o 127 na 3963 pacientů, což je nejvíce od začátku pandemie, uvedl list Pravda s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených od začátku pandemie se blíží 300.000. Covidu-19 podlehlo 6577 lidí, dalších 1334 zemřelých mělo i příznaky této nemoci. První dávku vakcíny dostalo 272.341 lidí, 95.291 i druhou dávku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)