Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nepomuk oslaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 9. března 2021 10:04
Nepomuk oslaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Ilustrační foto: hlava sochy Jana Nepomuckého
Autor: wikipedie.org / Jiří Sedláček /Frettie / Wikipedie Commons

Nepomuk (Plzeňsko) - Čtyřtisícový Nepomuk bude letos od března slavit 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Součástí 60 akcí oslav bude 17. a 18. května biskupská konference, tedy setkání všech českých a moravských biskupů. Půjde o největší událost v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil, řekl ČTK starosta Jiří Švec (za ANO).

"Naposledy jsme se s akcí podobného charakteru mohli v Nepomuku setkat v roce 1993, kdy probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce," řekla Šárka Boušová z infocentra. Podle ní se zástupci farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města věnují organizaci oslav už od jara 2019.

"Harmonogram je rozdělen do několika bloků zahrnujících mše svaté a církevní program, koncerty, přednášky, výstavy a další doprovodné akce," řekla Boušová. Oslavy se konají pod záštitou arcibiskupa Dominika Duky, českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila a ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Plzeňského kraje.

Nepomuk oslaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Pohled na město Nepomuk, rodiště svatého Jana Nepomuckého
Autor: Wikipedia.org / Richenza / Creative Commons

Oslavy začnou 18. března v 18:00 zahájením výstavy Velehrad Vás volá, která potrvá v místním Svatojánském muzeu do 4. května. Z dalších akcí to bude třeba 20. března mše k památce umučení sv. Jana Nepomuckého, 25. dubna Svatovojtěšská mše svatá, 15. května slavnostní odhalení a požehnání sochy sv. Jana Nepomuckého na kruhovém objezdu U Pyramidy, 16. května od 10:00 hlavní slavnostní poutní bohoslužba celebrované Dominikem Dukou, 18. května Modlitba za vlast vedená biskupem Kročilem a 30. května Světová svatojánská pouť za účasti zahraničních kněží, které bude předsedat plzeňský biskup Tomáš Holub.

Z koncertů bude tahákem vystoupení sopranistky Evy Urbanové v předvečer výročí blahořečení. Je naplánován na 30. května na náměstí. O den dříve bude pořad Nepomuk v rytmu Brazílie, tedy ukázky oslav sv. Jana Nepomuckého v Jižní Americe pod vedením brazilských přátel, přenos z Brazílie bude on-line na plátno.

Dalšími akcemi budou přednášky a putování, třeba 6. května komentovaná vycházka Okolo svatých Janů na 12kilometrové trase - Nepomuk - Třebčice - Vrčeň - Klášter, 25. května Sv. Jan Nepomucký kontra Mistr Jan Hus, 18. až 22. srpna pěší pouť z Karlova mostu do Nepomuka a 17. září přednáška Kardinál Beran a perzekuce věřících na Nepomucku. Pro děti bude od 1. května do 31. října připravens venkovní pátrací hra Za tajemstvím sv. Jana.

Program oslav, jež potrvají do 28. listopadu, je na svatynepomuk.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
42%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 48)