Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ve vatikánské komisi pro ochranu nezletilých zasedne oběť zneužívání

Ze světa / juml / ČTK / 24. března 2021 20:20
Ve vatikánské komisi pro ochranu nezletilých zasedne oběť zneužívání

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Giuseppe Milo / Creative commons

Vatikán - Papež František jmenoval do vatikánské komise na ochranu nezletilých chilského novináře, kterého sexuálně zneužil kněz. Juan Carlos Cruz patří mezi muže, kteří vypovídali v případě kněze Fernanda Karadimy, který byl v roce 2018 zbaven kněžských povinností kvůli řadě případů zneužití, uvedla agentura AP. Skandál kolem Karadimova počínání již deset let otřásá katolickou církví v Chile.

Cruz a další dva muži v minulosti o případu kněze Karadimy přímo jednali s papežem. František na případ změnil názor: původně se zastával biskupa, který Karadimovo počínání kryl a toleroval. Za mylný úsudek se papež František dotčeným omluvil.

Karadima byl církví potrestán již v roce 2011, o sedm let později jej pak papež zbavil kněžských povinností. Před civilním soudem ale charismatický farář nikdy nestanul, protože jeho činy byly v té době již promlčené.

V roce 2018 byli kvůli Karadimově kauze rezignovali také dva chilští biskupové. Soud přikázal chilské katolické církvi vyplatit odškodnění třem mužům, které kněz v minulosti sexuálně napadl. Mezi odškodněnými byl i Cruz. Chilský parlament navíc v roce 2019 schválil zákon, který církevním hodnostářům přikazuje informovat státní zastupitelství o případech napadení a zneužití nezletilých osob.

V minulosti ve vatikánské komisi, která řeší také útoky na nezletilé, seděla Irka Marie Collinsová, která byla taktéž obětí sexuální násilí ze strany katolického kněze. V roce 2017 ale žena na funkci rezignovala a kritizovala liknavý a neprůhledný přístup představitelů katolické církve k tomuto tématu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)