Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán potrestal dva polské arcibiskupy v kauze zneužívání dětí duchovními

Ze světa / kir / ČTK / 29. března 2021 22:50
Vatikán potrestal dva polské arcibiskupy v kauze zneužívání dětí duchovními

Arcibiskup Slawoj Leszek Glódž
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán/Varšava - Papež potrestal dva polské arcibiskupy, kteří v minulosti zamlčovali případy sexuálního zneužívání dětí duchovními a pachatele kryli. Oznámila to dnes polská média s odvoláním na diplomatické zastoupení Vatikánu.

Arcibiskupové Slawoj Leszek Glódž a Edward Janiak mají zakázáno účastnit se jakýchkoliv veřejných církevních obřadů a dalších veřejných akcí ve svých arcidiecézích, gdaňské a kališské, ze kterých se nesmějí přestěhovat. Mají také ze svých osobních prostředků přispět církevní nadaci starající se o prevenci a pomoc obětem zneužívání, uvedl server Onet. Postih podle něj vyplývá z církevního práva a pokynů papeže Františka.

Vatikán potrestal dva polské arcibiskupy v kauze zneužívání dětí duchovními

Arcibiskup Edward Janiak
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Glódž, o kterém se již dříve hovořilo kvůli šikanování podřízených, a Janiak se objevili ve filmových dokumentech bratří Tomasze a Marka Sekielských o sexuálním zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. Na záběrech z pohřbu kněze, který se přiznal k obtěžování chlapců, Glódž velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal. Janiak zase nepodnikl nic proti knězi, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Papež pak jmenoval nového správce kališské arcidiecéze, která se nachází ve středním Polsku.

Papež František předloni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly nejen násilníky, ale i biskupy za ochranu násilníků. Dříve Vatikán po desítky let zavíral oči nad místními preláty, kteří nedokázali ochránit své věřící před predátory. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, ale i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na tyto činy upozorní.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
29%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 160)