Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pobožnost křížové cesty se konala venku v areálu klášterního kostela v Teplé

Kraje: Karlovarský / kir / ČTK / 3. dubna 2021 10:54
Pobožnost křížové cesty se konala venku v areálu klášterního kostela v Teplé

Premonstrátský Klášter Teplá
Autor: Wikipedia.org / karelj / Wikimedia Commons

Teplá (Chebsko) - I  přes epidemii koronaviru se letos v  klášteře premonstrátů v  Teplé na Chebsku konají obřady spojené s  Velikonocemi. Velkopátečních obřadů se zúčastnilo okolo 30  lidí, zejména místních, podobně jako tomu bylo v  předchozích letech. Díky slunečnému počasí se dnešní pobožnost křížové cesty mohla konat venku v  areálu klášterního kostela.

„Křížová cesta je starobylá pobožnost, kterou zavedli františkáni a  která vychází z  biblických textů, byly tam citace Ježíše Krista a  pasáže z  jeho života. Ta naše křížová cesta není tuctová, je velice moderní, udělal ji sochař (Václav) Gatarik, snažil se zhmotnit vítězství dobra nad zlem,“ popsal převor kláštera Augustin Kováčik.

Při obřadech měli lidé v  Teplé respirátory a  dodržovali rozestupy. Podle převora není v  klášteře v  Teplé problém dodržet omezení deseti procent kapacity k  sezení, protože je velký a  obřadů se běžně neúčastní tolik lidí. V  klášteře proto ani nemusí vysílat obřady on-line, jako je tomu například v  jiných kostelech.

„Právě Velký pátek je takovým světlem i  v  boji proti pandemii. Loni nebylo možné mít křížovou cestu ani obřady, jenom se sešla naše řeholní rodina v  kostele. Letos je možné mít i  bohoslužby, avšak v  tom limitu, který je stanoven,“ řekl převor.

Podle Kováčika pandemie koronaviru život v  klášteře nijak výrazně neovlivnila. „Ovlivnila ale pastoraci. Jednak musíme hlídat počty věřících, což u  nás ale není problém, pak je dost strach, který přirozeně doléhá na lidi. Dále nemáme výuku náboženství, co jsme učili, umožňujeme pouze individuální kontakt,“ uvedl převor.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vlastníte nějakou z kryptoměn?
Ano
11%
 
Ne
56%
 
Nerozumím, jak fungují
13%
 
Nemám o ně zájem
20%
 
(Počet hlasů celkem: 167)