Papež František pronesl tradiční poselství Urbi et orbi
Ze světa / kir / ČTK, red. / 4. dubna 2021 17:01Vatikán - Papež František dnes ve svém poselství Urbi et orbi (Městu a světu) apeloval na rychlejší distribuci vakcín, zejména chudým zemím. Ozbrojené konflikty během pandemie označil za skandální. Velikonoční liturgii předsedal kvůli pandemii covidu-19 už druhý rok za sebou v omezeném režimu, uvnitř Svatopetrské baziliky. Obvykle papež připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista za přítomnosti desítek tisíc věřících na Svatopetrské náměstí. To letos stejně jako loni zelo prázdnotou.
Liturgii mohlo v obrovském chrámu přihlížet jen zhruba 200 věřících. Obřad a poselství bylo možné sledovat na internetu a po celém světě jej přenášela i televize.
"Pandemie se stále šíří, zatímco sociální a ekonomická krize zůstává - hlavně v případě chudých - vážná. Ozbrojené konflikty - což je skandální - přesto neskončily a posiluje se vojenský arzenál," uvedl František v poselství, které tradičně shrnuje problémy světa a vyzývá k míru. V úvodu zmínil i nejchudší zemi amerického kontinentu ostrovní Haiti.
Papež Boha požádal, aby utěšil nemocné, dále ty, kteří přišli o blízkého člověka, a nezaměstnané. Úřady vyzval, aby pomohly rodinám, jež se potýkají s existenčními problémy. František pochválil v kontextu pandemie zdravotnický personál a projevil soucit s mladými, kteří nemohou do škol. Bojovat s pandemií byli podle něj povoláni všichni lidé.
"Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby se v duchu globální odpovědnosti zavázalo překonat zpoždění v distribuci vakcín a usnadnit ji, zejména v nejchudších zemích," řekla hlava katolické církve.
Dnešek je mezinárodním dnem proti nášlapným minám, František je ve svém proslovu označil za "zákeřná a hrozivá zařízení" a "nástroje smrti". V projevu zmínil také nepokoje v Barmě, kde lidé protestují proti vojenské juntě. Připomněl několik konfliktních zón v Africe, například etiopskou oblast Tigraj, kde loni v listopadu začaly boje mezi mezi federální a lokální vládou. Izraelce a Palestince vyzval, aby "znovu objevili sílu dialogu".
Itálie, která Vatikán obklopuje, má přes Velikonoce třídenní plošnou karanténní uzávěru. Země chce předejít nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem. Kostely zůstaly otevřené, ale věřící mají bohoslužby navštěvovat jen ve svém regionu. Italové smějí z domu jen v nezbytných případech, nicméně ve svém regionu se mohou setkat u velikonočního jídla se dvěma dalšími dospělými, ať už se jedná o rodinu či přátele.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Papež František jmenoval 21 nových kardinálů
30. 9. 2024 12:54Papež zakončil návštěvu v Belgii liturgií na stadionu
Aktuální zprávy
12.10.2024 23:41Svatohubertská pouť myslivců tradičně uzavře na Svatém Hostýně poutní sezonu
11.10.2024 23:54Výročí 600 let od Žižkova úmrtí připomněla slavnost v Betlémské kapli
11.10.2024 16:10Gotická stezka propojí jižní Čechy s Rakouskem
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010