Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Blíží se ramadán. Pouť do Mekky bude umožněna zejména jen očkovaným

Ze světa / kir / ČTK / 6. dubna 2021 11:44
Blíží se ramadán. Pouť do Mekky bude umožněna zejména jen očkovaným

Ilustrační foto - Posvátné místo všech muslimů - mešita v Mekce a svatyně Kaaba
Autor: Wikipedia.org / Ali Mansuri / Creative Commons

Rijád - Saúdská Arábie umožní vykonat takzvanou malou pouť do Mekky pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Podle agentury AFP to dnes oznámily saúdskoarabské úřady. Nařízení vejde v platnost o muslimském postním měsíci ramadánu, který letos začíná 13. dubna.

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu, alespoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jestliže mu to zdraví dovolí. Každý rok tak Saúdskou Arábii navštíví miliony muslimů z celého světa. Vykonávají buď velkou pouť hadždž, která se koná každý rok ve stanoveném datu, nebo malou pouť umra, kterou lze podniknout kdykoliv.

Ministerstvo pro velkou a malou pouť v dnešním prohlášení uvedlo, že povolení k pouti umra, k modlitbám ve Velké mešitě v Mekce a ke vstupu do Prorokovy mešity v Medíně dostanou jen očkovaní lidé a ti, co covid prodělali. Jak dlouho bude opatření platit a jestli se dotkne také velké pouti hadždž, se zatím neví.

Saúdská Arábie, která má asi 34 milionů obyvatel, zaznamenala od začátku pandemie více než 393.000 případů nákazy koronavirem a 6700 úmrtí pacientů s covidem. Agentura AP uvedla, že počet infekcí v zemi znovu roste.

Velké poutě do Mekky se loni v červenci smělo zúčastnit pouze asi 10.000 muslimů žijících v Saúdské Arábii. V roce 2019 velkou pouť vykonalo 2,5 milionů vyznavačů islámu z celého světa.V říjnu Saúdská Arábie koronavirová opatření uvolnila, po sedmi měsících opět otevřela Velkou mešitu v Mekce a částečně umožnila obnovit i poutě umra.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
53%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
39%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 51)