Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Někdo ti uvěří

Muslimům začal ramadán, mešity jsou navzdory covidu přístupné

Ze světa / kir / ČTK / 15. dubna 2021 14:44
Muslimům začal ramadán, mešity jsou navzdory covidu přístupné

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Ian Muir / Creative commons

Jakarta - V Indonésii, Malajsii a dalších asijských zemích začal společnými modlitbami muslimský postní měsíc ramadán. Zatímco v loňském roce zůstaly mešity kvůli šíření koronaviru uzavřené, letos do nich mají věřící při dodržování společenských rozestupů přístup, napsala agentura AP.

V nejlidnatější muslimské zemi světa Indonésii počet případů nákazy koronavirem stoupá, očkování je ale v plném proudu a vláda zmírňuje opatření. Otevřena byla nákupní střediska, v nichž jsou potraviny zakryty před zraky lidí dodržujících od svítání do soumraku půst.

Se setměním půst končí a ulice v muslimských zemích se zpravidla zaplní lidmi, kteří se shromažďují na takzvaný iftár, neboli bohaté jídlo. Indonéská vláda uvedla, že oproti loňsku umožní lidem, aby se během ramadánu scházeli večer k jídlu i v restauracích či kavárnách, které smějí fungovat na polovinu své kapacity.

Také sousední Malajsie již uvolnila omezení - na rozdíl od minulého roku umožňuje i noční modlitby a zpřístupnila tržiště pod otevřeným nebem, která nabízejí jídlo, pití a oblečení.

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Přesný začátek se stanovuje podle srpku nového měsíce, což sledují na obloze náboženské autority. V některých muslimských zemích začal ramadán v pondělí, v jiných až ve středu. Indonéský ministr pro náboženské záležitosti Yaqut Cholil Qoumas v pondělí večer v televizi oznámil, že měsíc byl již na obloze spatřen.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte se zpřísněním pravidel pro předkoncilní liturgii?
Ano
67%
 
Částečně
1%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
Je mi to jedno
5%
 
(Počet hlasů celkem: 143)