Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Australský biskup: Duch svatý rozněcuje synodalitu po celém světě

Ze světa / kir / Getsemany.cz, mv / 16. dubna 2021 9:31
Australský biskup: Duch svatý rozněcuje synodalitu po celém světě

ilustrační foto: synoda
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Canberra, Berlín, Dublin, Řím, Vatikán - Biskup australské arcidiecéze Brisbane Mark Coleridge  na svém Twitteru 27. března uvedl, že po online rozhovoru s irskými biskupy o plenárním sněmu v Austrálii se zdá být zřejmé, že Duch sv. rozněcuje synodalitu po celém světě: „Austrálie, Německo, Irsko, Itálie... kdo bude další?,“ píše časopis Getsemany v aktuálním dubnovém čísle a dále uvádí podrobnosti o situaci v jednotlivých zemích.

Plenární sněm v Austrálii

Australští biskupové oznámili umysl uspořádat plenární sněm v květnu 2016. Papež František tento plán potvrdil v březnu 2018. 25. února letošního roku pak byl zveřejněn pracovní dokument sněmu s názvem „Pokračování v cestě“, který požaduje rozsáhlou obnovu katolické církve v Austrálii. K hlavním tématům patří např. posílení praxe rozlišování a synodality, spoluzodpovědnost v misii a vedení, obnova solidarity s původním obyvatelstvem Austrálie a lidmi na okraji společnosti, reakce na vypracované zprávy o sexuálním zneužívání dětí. Kvůli opatřením v souvislosti s pandemií došlo k ročnímu posunutí plánovaného valného zasedání, které se nakonec uskuteční multimediální formou v říjnu 2021, následované druhým v Sydney v červenci 2022.

Synodální cesta v Německu

V německé katolické církvi byl v roce 2019 zahájen dvouletý projekt „Synodální cesty“, který reaguje na studii o sexuálním zneužívání v katolické církvi (tzv. MHG-Studie), zveřejněnou v září 2018. Jedná se o formát strukturované debaty v rámci německé římskokatolické církve, který se soustředí na čtyři hlavní tematické okruhy: Moc a její dělba v církvi, Kněžská existence dnes, Ženy ve službách a úřadech v církvi, Žít v úspěšných vztazích – žít lásku v sexualitě a partnerství. Kvůli pandemii došlo k posunutí průběhu procesu, jehož zakončení se zatím očekává v únoru 2022.

Plán irských biskupů na synodální shromáždění

Také irští katoličtí biskupové oznámili 10. března, že plánují uspořádání národního synodálního shromáždění během následujících pěti let. Biskupové ve svém prohlášení uvedli, že o jeho uspořádání uvažovali od synody biskupů v roce 2018. Na zimním zasedání v roce 2020 se rozhodli postupovat synodální cestou a tento úmysl veřejně oznámili nyní po jarním zasedáním biskupské konference. Biskupové uvedli, že si jsou vědomi, že národní synoda se bude konat v důležité době pro církev, která kdysi byla dominantní silou v zemi, ale zaznamenala dramatickou ztrátu vlivu. K rychlým změnám vedla sekularizace společnosti, ale také skandály sexuálního zneužívání a skandály spojené s církevními útulky pro svobodné matky s dětmi. Biskupové vnímají potřebu větší transparentnosti, podpory rodin a mladých lidí. Rovněž zdůraznili potřebu více ocenit přínos žen a naslouchat lidem, kteří opustili církev a v některých případech se cítí opomíjeni, vyloučeni nebo zapomenuti.

Papež František vyzval italskou katolickou církev k zahájení práce na národní synodě

Italskou katolickou církev vyzval k zahájení procesu národní synody papež František na závěr projevu k účastníkům setkání, organizovaného italským Národním katechetickým úřadem 30. ledna. Papež uvedl, že je čas vrátit se k myšlenkám tohoto shromáždění a vydat se na synodální cestu.

Synodalita tématem zasedání synody biskupů v roce 2022

Již před rokem, 7. března 2020, zveřejnil tehdejší generální sekretář synody biskupů katolické církve z celého světa kardinál Lorenzo Baldisseri (v září 2020 odešel do důchodu a nahradil ho kardinál Mario Grech) téma 16. řádného zasedání, které se uskuteční v říjnu 2022: Za synodální církev: společenství, participaci a misijní poslání. V únoru 2021 vzbudila pozornost zpráva, že poprvé byla jmenována jedním ze dvou podsekretářů chystané synody žena. Francouzská řeholnice Nathalie Becquart (nar. 1969) se již v roce 2016 podílela na přípravě synody biskupů věnované mládeži (2018) jako hlavní koordinátorka přípravné synody, které se následně zúčastnila jako auditorka. Od května roku 2019 je poradkyní Generálního sekretariátu biskupské synody, uzavírá zprávu o synodální cestě ve světě časopis Getsemany.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)