Věž kostela v Doubravníku má novou střechu. Netopýři se mohou nastěhovat
Kraje: Jihomoravský / kir / / 21. dubna 2021 9:06Doubravník (Brněnsko) - Včera celý den trvaly práce na vyzdvižení nové patnáctitunové střechy na věž kostela Povýšení svatého Kříže v Doubravníku na Brněnsku. Před 17:00 už byla věž na svém místě a dělníci pracovali na jejím ukotvení, řekla ČTK starostka Doubravníku Barbora Šenkyříková (KDU-ČSL).
Vynesení nové střechy na vrchol věže se mělo původně uskutečnit minulý týden, kvůli větrnému počasí jej ale bylo nutné odložit. Dnešek byl jedním z posledních termínů, kdy se výměna provizorní střechy za novou mohla uskutečnit. „Tlačí nás termín, protože v kostele mají letní kolonie netopýři a ti do nich po 20. dubnu mohou začít nalétávat. Usazení nové střechy jsme tak už nemohli oddalovat,“ uvedla Šenkyříková.
Od rána dělníci pracovali na usazení jeřábu, poté bylo potřeba zvážit střechu a upevnit ji na jeřáb tak, aby lana neponičila její plechy. Poté dělníci snesli provizorní střechu a vyzvedli a uložili takzvané pozednice, které spojují střechu se zdí věže. Poté už mohl jeřáb patnáctitunovou střechu pokrytou měděným plechem vyzdvihnout na místo.
Kostel v Doubravníku od letošního ledna podstupuje kompletní obnovu za 60 milionů korun. Stavbu financuje Římskokatolická farnost Doubravník, které se podařilo získat evropskou dotaci 58 milionů korun z operačního programu na ochranu kulturního dědictví.
Práce, které potrvají tři roky, zahrnují statické zajištění, obnovu střechy věže, obnovu schodiště věže, obnovu některých prvků krovu hlavní lodi, restaurování vnějších mramorových prvků nebo obnovu vnějších renesančních omítek kostela.
Kostel dostane také novou elektroinstalaci, nové vnitřní osvětlení, ozvučení, elektronické zabezpečení a protipožární systém.
Restaurátorská část prací zahrnuje restaurování lavic kostela a hrobky Mitrovských, umělých mramorů spodních částí oltářů, ale i zvonů nebo litinových plášťů sarkofágů v hrobce Mitrovských.
Kostel Povýšení sv. Kříže v Doubravníku stojí na místě původního kostela zaniklého kláštera augustiniánek a jeho stavba začala v roce 1535. Má podobu goticko-renesančního trojlodí s hranolovou věží, pod presbytářem byla původně pernštejnská hrobka, kterou v roce 1645 vyplenila švédská armáda. Poslední velká úprava kostela spadá do let 1859 až 1867, kdy nechal hrabě Vladimír Mitrovský přistavět ke kostelu novogotickou hrobku Mitrovských a dal do ní převézt ostatky svých předků. Dnes se v ní nachází 19 litinových sarkofágů.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Plzeň má nového biskupa
29.05.2023 18:26Způsob převodu Nemocnice Milosrdných bratří v Brně zatím není jasný
29.05.2023 18:24Muzeum města Brna vystaví rukopisy spjaté s počátky kláštera na Starém Brně
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: