Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní dny Litomyšl

Kardinál Duka udělil ke svátku sv. Vojtěcha medaile šesti osobnostem

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 25. dubna 2021 20:31
Kardinál Duka udělil ke svátku sv. Vojtěcha medaile šesti osobnostem

Ilustrační foto: sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly v katedrále na Pražského hradě
Autor: Člověk a víra / Tomáš Ježek

Praha - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka v pátek během bohoslužby v katedrále sv. Víta ocenil šest osobností za jejich službu církvi. Udělil jim medaile u příležitosti svátku sv. Vojtěcha. Svatý Vojtěch (asi 956 až 23. dubna 997) je po svatém Václavovi druhý patron země české a hlavní patron pražské arcidiecéze. Pozici pražského arcibiskupa se také říká svatovojtěšský stolec.

Zlatou medaili sv. Vojtěcha dnes dostal historik Marek Šmíd za práci v odkrývání nedávné minulosti pronásledované církve a zpřístupnění a publikování diplomatických dokumentů týkajících se první republiky. Šmíd vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK, v současnosti působí na Jihočeské univerzitě a na Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě UK. Zaměřuje se na moderní církevní dějiny a české a světové dějiny 20. století.

Stříbrnou medaili sv. Vojtěcha kardinál předal Václavu Rynešovi mladšímu za jeho publikační činnost, která se dotýká otázek víry, církve a občanské společnosti, za věrnost víře a riskantní, statečnou účast na životě církve v době nesvobody. Medaile také patří jako uznání jeho otci Václavu Rynešovi seniorovi. Jeho syn pak na jeho aktivity navázal v oblasti profesní, i jako aktivní katolický křesťan. Účastnil se i života ilegálních církevních aktivit, které mu pomohly seznámit se s vůdčími osobnostmi doby, jako byl provinciál jezuitů František Šilhan nebo bratři Weirichovi. Je spoluautorem dvoudílného životopisu sv. Jana Nepomuckého, či autorem knih Civilizace na prahu 21. století, O národní stát, Český národ a katolicismus v 18. století nebo Český stát a náboženství.

Čtyři lidé dnes dostali medaili biskupa Antonína Podlahy. Za své průzkumy a objevy v archeologii ji dostal geofyzik Jiří Šindelář, který se svojí firmou podílel třeba na dokumentaci katedrály sv. Václava, Víta a Vojtěcha, průzkumu rožmberské hrobky ve vyšebrodském klášteře a hrobky Tycha de Brahe v pražském Týnském chrámu. Přispěl k odhalení místa posledního odpočinku prvního převora českobudějovického dominikánského kláštera Jindřicha Libraria nebo loňskému nálezu relikvie hřebu, o němž se soudí, že je z Kristova kříže, v premonstrátském klášteře v Milevsku.

In memoriam dostal ocenění Jaroslav Orel, který v 50. letech založil chrámový pěvecký sbor AMA - Amici musicae antiquae a až do své smrti v roce 2008 s ním koncertoval. Působil také jako varhaník u sv. Vojtěcha a u sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Soubor působí nadále pod vedením Jaroslava Orla mladšího. Ocenění dostal jeho otec za "zpřístupnění krásy a tradice v podobě vyučování, skládání a interpretace duchovní hudby".

Luboš Hošek byl 20 let ředitelem Dívčí katolické střední školy v Praze, ve které studují především mentálně či fyzicky handicapované a sociálně ohrožené dívky. Ocenění dostává za svou mnohaletou práci, která je "zásadním svědectvím současnému světu o důstojnosti každého člověka a naplněním evangelního přikázání žité lásky k bližnímu".

Za své systematické objevy dokládající vztahy české historie a křesťanství dostala cenu archeoložka Zuzana Thomová. Specializuje se na období raného středověku a na výzkumné metody nedestruktivní archeologie. Podílela se na průzkumu dominikánského kláštera v Českých Budějovicích, který vyvrcholil loňským objevem místa posledního odpočinku Jindřicha Libraria.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte se zpřísněním pravidel pro předkoncilní liturgii?
Ano
66%
 
Částečně
1%
 
Ne
25%
 
Nevím
4%
 
Je mi to jedno
4%
 
(Počet hlasů celkem: 221)