Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Poutníci projdou celou republikou k uctění památky svaté Ludmily

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 28. dubna 2021 11:03
Poutníci projdou celou republikou k uctění památky svaté Ludmily

Svatá Ludmila, výřez z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Poutníci vyrazí z Velehradu do Tetína na Berounsku až v červnu. Původně chtěli zahájit první etapu pouti k uctění památky svaté Ludmily už 5. května, vzhledem k epidemické situaci se však rozhodli ji o více než měsíc posunout. ČTK to dnes řekl propagátor pěšího poutnictví Petr Hirsch ze spolku Ultreia. Od umučení svaté Ludmily na Tetíně letos uplyne 1100 let.

Poutníci vyjdou z velehradské baziliky 9. června. "Hlavní důvod posunutí termínu je očividný, a to přetrvávající nepříznivá pandemická situace. Ještě před týdnem nebylo zřejmé, zdali bude vůbec dostupné ubytování, které je pro zajištění putování nezbytné. Takže jsme se rozhodli pro jistotu pouť o měsíc posunout, kdy už ji snad okolnosti dovolí," uvedl Hirsch.

První etapa pouti skončí 13. června v Tišnově. Při druhé půjdou poutníci od 10. do 17. července do Sázavy, třetí etapa v termínu 13. až 18. září vyvrcholí na Národní svatoludmilské pouti v Tetíně. Pěší část trasy je dlouhá přes 470 kilometrů.

"Máme předregistrace, aktuálně je tam kolem 50 účastníků, kteří mají zájem o podrobnější informace. Očekávám mezi 20 až 30 účastníky na každou jednotlivou etapu. Jsme limitováni dostupným místem na ubytování. Rádi bychom, aby byla dostupná pro každého, kdo se přihlásí, ale není cíl organizovat například stočlennou skupinu," řekl Hirsch.

Ludmila byla manželkou prvního doloženého Přemyslovce Bořivoje, zřejmě pokřtěného na Moravě arcibiskupem Metodějem. Vychovávala později svatořečeného knížete Václava. V roce 921 ji na Tetíně nechala zavraždit její snacha Drahomíra.

Podrobné informace o akci včetně přihlášky jsou k dispozici na webových stránkách www.pout.eu a stránkách zapojených organizací. Zájemci se mohou přidat na celé putování, jednu ze tří etap, ale třeba také jen jeden den. Pro cestu i cíl v Tetíně je podle organizátorů připraven bohatý program, poutní pasy, pamětní listy nebo mapy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)