Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Rekonstrukce žatecké synagogy pokračuje, už jí zdobí okrasné vitráže

Kraje: Ústecký / kir / ČTK / 29. dubna 2021 18:47
Rekonstrukce žatecké synagogy pokračuje, už jí zdobí okrasné vitráže

synagoga v Žatci
Autor: synagoga-zatec.cz

Žatec (Lounsko) - Druhou největší židovskou stavbu na území ČR, synagogu v Žatci na Lounsku, už zdobí okrasné vitráže. Rekonstrukce téměř 150 let staré budovy potrvá ještě zhruba rok a půl, začala loni v červnu. Kromě synagogy stavebníci opravují i sousední rabinát. Práce vyjdou na zhruba 55 milionů korun. Po jejich ukončení bude synagoga sloužit jako multifunkční kulturní prostor. ČTK to řekl majitel památky Daniel Černý, který budovu koupil v dražbě.

Zhruba 3,6 milionu korun byla vyvolávací cena historického objektu, který už brzy nabídne nejen místním obyvatelům kulturní akce. Vnější část bude odpovídat původní stavbě z 19. století, vnitřní prostory budou modernější. V části interiérů bude expozice o historii židovské komunity v Žatci.

Podle Černého ještě není jasné, jaká výstava synagogu otevře. "Během tohoto roku začneme tvořit obsah výstav a myslím si, že je ještě čas na to vybrat tu správnou otevírací výstavu," uvedl majitel. Dodal, že nevylučuje ani konání židovských svateb a je otevřený i akcím města a sdružení rodáků a přátel města Žatce.

Rekonstruovat památku ovšem není snadné i kvůli tomu, že se do historického centra řada strojů nedostane. Úzké uličky neumožňují vjezd nákladních aut ani zřízení dočasných skladovacích prostor. "Takže to děláme postaru, v zásadě všechno rukama," řekl vedoucí projektu Daniel Lipert. Veškeré stavební úpravy musí být konzultovány s památkáři. Podle Liperta se kupříkladu nepoužívají materiály na bázi cementu, ale materiály vápenné.

"V současné době jsme dodělali odsolování zdiva, kde jsme se potřebovali zbavit výskytu salnytru. Udělala se elektroosmóza, vybouraly se stropní konstrukce, které byly rozpadlé vlivem zatékání, a udělaly se už i nové stropní konstrukce," popsal již provedené práce Lipert. Nyní stavbaři pracují na rekonstrukci stropů synagogy, restaurátorské opravy jsou podle Liperta zhruba v polovině.

Jednou z nejtěžších věcí byla demontáž stropních konstrukcí, které byly značně poškozené. Stavbaři se obávali toho, aby se při demontáži strop nezhroutil a někoho nezranil. Průměrně se na stavbě denně vystřídá až 30 lidí.

Žatecká synagoga má za sebou pohnutou historii. Zažila žhářský útok během takzvané křišťálové noci. Za války sloužila jako nemocnice a v 50. letech jako sklad civilní obrany.

Žatec má po Plzni druhou největší dochovanou synagogu v České republice. Budova s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO. Harmonogram stavby počítá s dokončením rekonstrukce koncem roku 2022.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
42%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
21%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
14%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
10%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
13%
 
(Počet hlasů celkem: 214)