Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V chrámu v Jezdovicích bohoslužbami oslavili pravoslavné Velikonoce

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 3. května 2021 0:49
V chrámu v Jezdovicích bohoslužbami oslavili pravoslavné Velikonoce

Ilustrační foto
Autor: Clovekavira.cz / Jiří Strašek

Jezdovice (Jihlavsko) - Večerní sobotní liturgií a také půlnoční bohoslužbou  v chrámu sv. Jana Šanghajského a Sanfranciského v Jezdovicích u Třeště na Jihlavsku oslavili pravoslavné Velikonoce. Pro východní křesťany liturgie znamenají konec padesátidenního půstu. Pravoslavné Velikonoce jsou pro praktikující věřící největší svátky v roce. ČTK to řekl duchovní jezdovické farnosti Vladimír Jeremiáš Cvak.

"Určitě je to ta největší událost, nejkosmičtější událost. Zkrátka není nic většího, ještě nikdo jiný ještě neporazil smrt, jedině Kristus ji porazil. A jeho následovníci jsou uvedeni do jeho vítězství nad smrtí. K tomu na tomto světě nemůžete nic přirovnat," uvedl Cvak. Podle něj pravoslavné křesťanství není ještě tak zasažené komerčními prvky jako západní civilizace, pro níž se často stávají svátky typu Vánoc a Velikonoc spíše oslavou konzumu. "I když samozřejmě nepopírám, že ten konzumní způsob života se projevuje i mezi východními křesťany. Ale pro západ jsou větší událostí Vánoce, které pojímá jako oslavu rodiny. " řekl.

Pravoslavným Velikonocům předchází dlouhé období přísného půstu. Podle církevních pravidel se věřící zdržují od všech jídel živočišného původu, výjimku mají pouze děti a nemocní. Zároveň se toto období vyznačuje maximálním duchovním soustředěním a modlitbou, aby bylo skutečnou přípravou na největší svátek v roce.

Datum pravoslavných Velikonoc se zpravidla liší od západního kalendáře. Zejména proto, že pravoslaví dodržuje výnos prvního všeobecného křesťanského koncilu z roku 325, že Velikonoce nesmí být slaveny před jarní rovnodenností společně s židovským svátkem Pesach. Podle západního kalendáře ale Velikonoce na stejné datum s Pesachem nebo i před něj mohou připadnout.

Jezdovická farnost patří k Řecké pravoslavné starostylní církvi. Jde o zhruba deset procent pravoslavných Řeků, kteří nepřijali kalendářní reformu a účast řeckého pravoslaví v ekumenickém hnutí. Misie pro Českou republiku má dnes chrámy v Jezdovicích, Velkém Meziříčí a v Praze.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)