Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Památník obětem internace stovek řeholníků v Králíkách se stěhuje

Kraje: Pardubický / kir / ČTK / 7. května 2021 8:52
Památník obětem internace stovek řeholníků v Králíkách se stěhuje

Letecký snímek kláštera na Hoře Matky Boží u Králík, původní sídlo Památníku obětem internace
Autor: www.nockostelu.cz

Králíky (Orlickoústecko) - Památník obětem internace v Králíkách by mohl být otevřen koncem tohoto roku. Muzeum se před dvěma lety muselo odstěhovat z areálu kláštera na blízké Hoře Matky Boží, kde sídlilo deset let. Zřizovatelé pro něj upravují prostory v budově bývalého gymnázia na Velkém náměstí v Králíkách, kde už zřídili i Východočeský památník celnictví.

Památník připomíná utrpení a perzekuci stovek řeholníků v 50. letech minulého století. Internačním klášterem v Králíkách v letech 1950 až 1961 prošlo přes 500 řeholníků. Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení dále odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce a někteří na následky útrap zemřeli.

Oproti původní expozici v klášteře budou čekat návštěvníky některé nové exponáty. "Bude tam část pozůstalosti příslušníka StB z Uherského Hradiště, který měl na starosti i problematiku církví. Kromě dokumentů, vyznamenání a fotografií vystavíme také některé osobní věci, aby si lidé udělali kompaktní obraz, jak ta doba vypadala. Jdeme formou příběhu, i vrazi měli nějakou tvář," řekl ČTK ředitel muzea Richard M. Sicha. Vystaveny budou nově také obřadní předměty z provincie Milosrdných bratří z Brna, které běžně nejdou k vidění, například relikviář Panny Marie Svatotomské, kalich s medailony svatého Jana z Boha. V expozicích budou i obřadní a neobřadní historické předměty řádu redemptoristů.

Konstrukčně nejsložitější bude třetí sál, který bude upraven jako věznice a tábory nucené práce v 50. letech minulého století. Obsahově se bude zabývat i tresty smrti, které byly vyneseny nad duchovními ve vykonstruovaných procesech.

V budově gymnázia už jsou některé části expozice hotové. V dalších prostorách se pracuje na elektroinstalaci, omítkách, výmalbě či obložení stěn. Značnou část prací vykonávají dobrovolníci. Připravují se také budoucí exponáty a mobiliář.

Sicha věří, že památník internace si své publikum najde. Navštívit by ho mohli například turisté z blízkého velkého rekreačního areálu v Dolní Moravě, může být pro ně atraktivní i expozice celnictví.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)