Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tálibán vyhlásil klid zbraní. Zpráva přichází po krvavém útoku na dívčí školu

Ze světa / kir / ČTK, red. / 10. května 2021 9:47
Tálibán vyhlásil klid zbraní. Zpráva přichází po krvavém útoku na dívčí školu

Ilustrační foto: panorama hlavního města země Kábulu
Autor: www.Wikipedie.org / Creative Commons

Kábul - Afghánské povstalecké hnutí Tálibán vyhlásilo třídenní příměří na dobu muslimského svátku íd al-fitr. Podle agentury Reuters to dnes na twitteru oznámil mluvčí hnutí Muhammad Naím. Íd al-fitr se slaví po skončení postního měsíce ramadánu, v Afghánistánu začne ve středu nebo ve čtvrtek.

"Všichni mudžáhidové mají nařízeno zastavit od prvního do třetího dne svátku íd al-fitr veškeré bojové operace," uvedl mluvčí Tálibánu Naím. "Mudžáhidové znovu poskytnou svým spoluobčanům klidnou a bezpečnou atmosféru během svátku íd al-fitr," dodal. Klid zbraní vyhlásil Tálibán u příležitosti svátku íd al-fitr již loni, což bylo poprvé od svržení jeho vlády v roce 2001.

Oznámení Tálibánu přichází dva dny poté, co při útoku na dívčí školu na západě Kábulu zahynulo více než 50 lidí, převážně dívek. Afghánská vláda z atentátu, který byl spáchán ve čtvrti obývané převážně šíítskými Hazáry, obvinila právě Tálibán. Hnutí toto obvinění odmítlo a odpovědnost přisuzuje Islámskému státu, s kterým je také v konfliktu.

V dohodě o stažení amerických vojáku se Talibán zavazuje, že nepřipustí rozšíření Islámského státu v zemi. Američané i další spojenci se mají ze země stáhnout symbolicky do 11. zaří letošního roku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)