Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před sto lety se narodila mladá křesťanská pacifistka Sophie Schollová, popravená nacisty

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 11. května 2021 10:49
Před sto lety se narodila mladá křesťanská pacifistka Sophie Schollová, popravená nacisty

Sophia Schollová na poštovní známce
Autor: wikipedia/commons

Mnichov - Před sto lety se narodila Sophie Schollová, popravená nacisty ve věku 21 let. Sophie Magdalena Schollová (9. května 1921 - 22. února 1943) byla německá studentka a křesťanská pacifistka, členka nenásilné protinacistické skupiny Bílá růže, kterou se svým bratrem Hansem Schollem posléze v podstatě vedla.

V únoru 1943 byla spolu s bratrem přistižena při distribuci protinacistických a protiválečných letáků. Po krátkém vyšetřování byla společně s bratrem a Christophem Probstem postavena před Lidový soud, kterému předsedal neslavně proslulý Roland Freisler, odsouzena k smrti pro velezradu a popravena gilotinou.

Náleží mezi nejuznávanější a nejoslavovanější hrdiny německého protinacistického odboje, bylo o ní napsáno několik knih a natočena řada filmů. Nejznámějším a nejúspěšnějším filmem o ní je historická rekonstrukce  posledních dnů jejího života z roku 2005 distribuovaná pod názvem: Sophie Scholl - Poslední dny (německy Sophie Scholl – Die letzten Tage), v níž její postavu ztvárnila Julia Jentschová. Film je volně on-line na Youtube.

V roce 2003 ji diváci německé veřejnoprávní televize ZDF svými hlasy umístili spolu s bratrem na 4. místě v žebříčku největších osobností z řad německého národa.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)