Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Webové stránky, které obvinily Duku z tunelování majetku, musí stáhnout kritický text

Domácí zpravodajství / juml / ČTK, red. / 14. května 2021 13:39
Webové stránky, které obvinily Duku z tunelování majetku, musí stáhnout kritický text

Kardinál Dominik Duka
Autor: AP

Praha - Organizace Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje údajné vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Vyplývá to v z návrhu Obvodního soudu pro Prahu 10, který tak vyhověl kardinálově žádosti a který má ČTK k dispozici. Vyjádření spolku Kverulant ČTK zjišťuje. Pražské arcibiskupství se proti tvrzení v článku ohradilo a označilo je za útok svého bývalého zaměstnance Vojtěcha Razimy, zakladatele spolku Kverulant. Instituce se proti jeho předchozím výrokům na svou adresu brání jinou žalobou, v níž požaduje omluvu.

Spolek počátkem týdne uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. "Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty," uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá a uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. "Nadace Arietinum byla založena kardinálem Dominikem Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského. (...) V žádném případě se nejedná o soukromou nadaci, jak demagogicky tvrdí Kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně propojený s Arcibiskupstvím pražským," uvádí arcibiskupství.

Funkcionáři Arcibiskupství pražského jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský a dalšími funkcionáři nadace další osoby vykonávající řídící funkce v arcibiskupství, jako je generální vikář, biskupský vikář, ředitel kurie, výkonný ředitel a další, uvedlo arcibiskupství.

Dodává, že veškeré nakládání s církevním majetkem podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole. Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách. Připomíná, že nadace jsou v církvi používanou právní formou správy majetku.

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a Obvodní soud pro Prahu 10 mu 13. května vyhověl. Podle návrhu má organizace Kverulant odstranit článek s tvrzením o Dukově tunelování církevního majetku ze svého webu, neodkazovat na něj na platformách Facebook, Twitter a Instagram, nezveřejňovat jej ani nešířit. Duku pak soud vyzval, aby do 11. června podal v této věci žalobu, jinak předběžné opatření zanikne. Kverulant se proti opatření může bránit odvoláním, a to do 15 dnů od doručení soudního usnesení. O odvolání by rozhodoval pražský městský soud.

"Neprávem uváděné informace o navrhovateli (Dukovi) znevažují jeho postavení, prostřednictvím veřejně dostupných sítí se zprávy stále více rozšiřují a je ohrožována jeho pověst," zdůvodnila soudkyně Jana Hustedová, proč návrhu na vydání předběžného opatření vyhověla.

Kverulant.org považuje rozhodnutí za neomalený cenzurní zásah. Kverulant ctí právní řád a tak článek stáhl, uvádí ve stanovisku organizace ze dne 19. května. Kverulant se však bude u soudu domáhat zrušení rozhodnutí a bude na celé kauze dál pracovat. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)