Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež sloužil liturgii za Barmu, vyzval ke zmírnění násilí

Ze světa / kir / ČTK / 18. května 2021 23:11
Papež sloužil liturgii za Barmu, vyzval ke zmírnění násilí

Ilustrační foto: Aun Schan Su Ťij, opoziční politička v Barmě. V roce 1990 obdržela Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, v roce 1991 na návrh Václava Havla Nobelovu cenu za mír.
Autor: Wikipedia.org / Htoo Tay Zar / Creative Commons

Vatikán - Papež František v neděli ráno sloužil v bazilice svatého Petra ve Vatikánu liturgii za Barmu, kterou věnoval barmské komunitě v Itálii. Znovu při ní vyzval ke klidu a míru v této asijské zemi, kterou zmítají násilnosti od únorového vojenského puče. František většinově buddhistickou Barmu, v níž žije také asi 800.000 katolíků, navštívil v roce 2017 jako první papež v historii, informovala agentura Reuters.

Papež se v projevu vyhnul přímému odsouzení vojenské junty, která 1. února svrhla demokratickou vládu Do Aun Schan Su Ťij. Papež věřící vyzval, aby se drželi pravdy a neztráceli naději a víru. Vyzval také k jednotě, protože rozpory mezi komunitami a národy jsou podle něj "smrtelnou nemocí".

"Vím, že některé politické a sociální situace nás přesahují. Přesto závazek k míru a bratrství vždy přichází zdola: každý člověk může drobnými činy sehrát svoji roli," uvedl papež během bohoslužby.

V Barmě mezitím pokračovaly boje mezi vojáky a milicemi, které odmítají vojenskou juntu a její vedení země. Při střetech minulý týden zemřelo nejméně pět odpůrců nového režimu, deset jich bylo zraněno, uvedli zástupci milic CDF ve městě Mindat na západě Barmy, které je v posledních dnech hlavním dějištěm střetů, píše AFP. Od převratu při střetech s vojáky zemřelo téměř 800 civilistů.

Podle AFP rebelové založili místní milice vyzbrojené po domácku vyrobenými zbraněmi, aby chránili vesničany a obyvatele města. Kvůli vypnutým telekomunikačním sítím je těžké jakékoliv informace z místa ověřit. Podle mluvčího CDF rebelové zapálili několik vojenských kamionů, armáda město ostřeluje. Milice CDF dnes musely před vojáky ustoupit do džungle, mají v plánu se ale brzy na obranu města Mindat vrátit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)