Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskupové souhlasí se zahájením procesu blahořečení Martina Středy

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 21. května 2021 9:44
Biskupové souhlasí se zahájením procesu blahořečení Martina Středy

Martin Středa
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Brno - Česká biskupská konference vyjádřila souhlas se zahájením procesu blahořečení jezuitského kněze Martina Středy, který se zasloužil o úspěšnou obranu Brna při švédském obléhání za třicetileté války. Návrh předložil brněnský biskup Vojtěch Cikrle, jehož mluvčí Martina Jandlová o rozhodnutí biskupské konference informovala.

Další kroky bude nyní připravovat Tovaryšstvo Ježíšovo, tedy jezuitský řád. Po schválení v Římě by mohla začít diecézní fáze takzvaného beatifikačního řízení. Na úplném konci procesu, který má pevně daná pravidla, bude beatifikace, tedy prohlášení Martina Středy za blahoslaveného, což je v mnoha případech předstupeň svatořečení, tedy prohlášení za svatého.

Středa, nebo také Stredonius, se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna v roce 1645. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Je pohřbený v jezuitském kostele v centru Brna, před kterým také stojí jeho socha. Zachycuje Středu jako kněze s rukama sepjatýma v gestu modlitby. V podstavci má dělovou kouli. Pověst totiž tvrdí, že poslední koule vypálená na Brno z největšího švédského děla dopadla k nohám Středy a nehybně zůstala ležet.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)