Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katedrála v Brně má sjednocené hlavní prvky presbytáře

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 21. května 2021 20:55
Katedrála v Brně má sjednocené hlavní prvky presbytáře

Nové prvky presbytáře v katedrále na Petrově
Autor: www.biskupstvi.cz

Brno - Katedrála svatých Petra a Pavla v Brně má po letech provizoria sjednocené hlavní prvky presbytáře, tedy obětní stůl, svícny, procesní kříž či ambon, odkud se čte při liturgii z bible. Dopoledne si presbytář poprvé se všemi novými prvky prohlédnul biskup Vojtěch Cikrle a poděkoval architektům, kteří na obnově pracovali. V podvečer už bude sloužit u nového obětního stolu slavnostní bohoslužbu.

"Cílem bylo dát všemu jednotnou linii," řekl dnes novinářům Cikrle. Dosavadní prvky presbytáře byly podle něj - lidově řečeno - "každý pes jiná ves".

V soutěži uspěl návrh Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné. Hlavním a spojujícím motivem nových prvků je bronzová síť, volně vycházející z ornamentu na neogotickém oltářním nástavci, který v katedrále zůstává. Drobné detaily odkazují ke svatým Petru a Pavlovi, patronům hlavního chrámu diecéze.

Dřívější obětní stůl vážil asi 1,7 tuny a v katedrále sloužil od 80. let minulého století. Získala jej kolej Nepomucenum v Římě, kterou užívají čeští studenti na vatikánských univerzitách. V tamní seminární kapli podobný dosud chyběl.

Nové prvky v katedrálním presbytáři jsou výsledkem technologicky náročné výroby. Síťový ornament, na kterém spočívá mramorová deska oltářního stolu, se nejprve přenášel do digitální podoby, poté vyřezával vodním paprskem, svařoval, cizeloval a opracovával. V oltářním stole budou uloženy ostatky svaté Zdislavy, rodačky z Křižanova v brněnské diecézi.

Architekti v novém pojetí presbytáře usilovali o to, aby nové prvky působily vzdušně. Prostor je totiž vzhledem k historickému vývoji katedrály poměrně stísněný a neunesl by robustnější prvky, uvedl už dříve jeden z architektů Petr Todorov.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)