V Berlíně začala stavba svatostánku pro křesťany, muslimy i židy
Ze světa / kir / ČTK / 27. května 2021 17:10Berlín - Příslušníci různých náboženství budou moci v německé metropoli pořádat své bohoslužby v budoucnu pod jednou střechou. Budova má vyrůst během příštích čtyř let v Lipské ulici (Leipziger Strasse) v centru hlavního města. House of One má sloužit zároveň jako kostel, synagoga a mešita, a bude tedy podle představ iniciátorů sloužit věřícím tří velkých monoteistických náboženství.
Svatostánek vzniká jako místo porozumění mezi náboženstvími z iniciativy faráře Georga Hoberga, rabína Andrease Nachamy a imáma Kadira Sanciho, kteří projekt spustili před deseti lety. Náklady na něj obnáší 47 milionů eur (1,2 miliardy korun), z nichž spolková vláda přispěje 20 miliony eur. Dalších deset milionů eur přislíbila spolková země Berlín. Velká část stavebních nákladů je mezitím pokryta z darů a příspěvků. Ty mají zajistit i zbývajících téměř osm milionů eur.
Vizualizace mezináboženského chrámu tzv. House of One (Dům Jednoho), který má sloužit jako místo modliteb pro křesťany, muslimy i židy.
Autor: https://house-of-one.org/
Šéf Spolkového sněmu Schäuble dnes podle agentury DPA hovořil o "místu tolerance a otevřenosti", na němž se potkávají spiritualita a rozum. House of One podle něj má i velkou teologickou ambici. "Otevřeně vnímat duchovní perspektivy, ve vzájemném respektu - aniž bychom si přitom sami nárokovali zcela reprezentovat židovství, křesťanství a islám," řekl Schäuble, který zároveň pranýřoval fanatismus a násilí. "Vidíme to i v Německu: Poslední antisemitské výtržnosti jako důsledek eskalace násilí v Izraeli zneužívají náboženství k politickým účelům," řekl Schäuble.
Starosta Berlína Michael Müller zdůraznil, že pro nenávist, násilí, antisemitismus i islamofobii, rasismus a podněcování k nenávisti není ve svobodné německé společnosti místo. "Berlín se hlásí k toleranci a otevřenosti vůči světu," zní podle Müllera dnešní poselství z německé metropole.
Cihlová sakrální stavba vysoká 46 metrů vzniká podle návrhů berlínského architektonického studia Kuehn Malvezzi na základech někdejšího kostela sv. Petra, který byl za 2. světové války poničen a za komunistického režimu v Německé demokratické republice. Než na podzim začnou samotné stavební práce, bude na místě pokračovat archeologický průzkum. Na někdejším hřbitově kostela zatím archeologové objevili téměř 4000 koster.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Berlín prohrál spor o zákaz vyučování s šátkem na hlavě
22. 1. 2020 9:52Rok 2021 se má v Německu nést ve znamení židovské kultury a života
Aktuální zprávy
12.01.2025 8:57Biden udělil papeži Františkovi Prezidentskou medaili svobody s vyznamenáním
11.01.2025 0:34Na Broumovsku chtějí moderní sochy světců do Dientzenhoferova barokního kostela
9.01.2025 23:56Papež ve svém proslovu před diplomaty upozornil na riziko světové války
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010