Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Šluknovském výběžku, zbožném "Černém koutě", byly opraveny desítky sakrálních staveb

Kraje: Ústecký / kir / ČTK / 1. června 2021 11:38
Ve Šluknovském výběžku, zbožném

Ilustrační foto: opravená fasáda kostela v Lipové u Šluknova
Autor: lipovausluknova.rajce.idnes.cz

Lipová/Mikulášovice (Děčínsko) -  Ve Šluknovském výběžku prošla v minulých letech opravou řada drobných sakrálních památek. Na některých, například v Lipové na Děčínsku, zůstaly zachovány německé nápisy. Jde o citace z Písma svatého, řekli ČTK manželé Hana a Werner Hentschelovi, kteří se na záchraně památek na Děčínsku podílí.

"Všechny památky byly obnoveny v původní podobě, tudíž v německém textu, a to ještě s rozlišením, že ty nejstarší jsou psány kurentem a od doby používání latinky latinkou, tak jak to bylo původně," uvedli manželé. Ve výběžku je křížků či kapliček celá řada, některé jsou od sebe vzdálené jen několik metrů. "Kříže a obrázky se hojněji vyskytovaly v německy osídlených územích Království Českého a markrabství Moravského, včetně Jihlavska a Vyškovska. Ve Šluknovském výběžku je zvýšený výskyt drobných sakrálních památek z důvodu vysoké zbožnosti tehdejších obyvatel. Ne nadarmo se říkalo Šluknovskému výběžku Schwarzes Eck, tedy Černý kout," doplnili Hentschelovi.

V Lipové a okolí bylo bylo podle Hentschelových obnoveno v posledních čtyřech letech 31 křížků, šest soch, pět pomníků, dvě kaple, jedny Boží muka, 30 obrazů a jeden dřevěný Červený kříž.

Některé drobné sakrální památky v posledních deseti letech opravila i město Mikulášovice na Děčínsku. "Od roku 2011 se nám podařilo opravit celkem šest kapliček, z toho dvě jsme museli postavit úplně od základů. Jednou z nich je kaple Balzerova," řekla ČTK starostka Miluše Trojanová. Před obnovou zbývalo z kapličky pouze torzo obvodových zdí. 

O rok později nechalo město opravit i kulturní památku kapli Tří otců. Obnova spočívala podle památkářky z Národního památkového ústavu Petry Andrejchové v rozebrání staré a vystavení nové dřevěné konstrukce věže, rekonstruovala se také porušená klenba či střecha. "Kaple byla před zahájením oprav v nevyhovujícím stavebně technickém stavu, označeném za havarijní," dodala památkářka.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)