Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Při posledním rozloučení s Jiřinou Šiklovou u Salvátora promluví Tomáš Halík

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 2. června 2021 21:44
Při posledním rozloučení s Jiřinou Šiklovou u Salvátora promluví Tomáš Halík

Jiřina Šiklová (1935-2021)
Autor: Wikipedie.org / Creative Commons

Praha - Poslední rozloučení s Jiřinou Šiklovou bude 3. června v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. ČTK to řekl její syn Jan Šikl. Rozloučení začne v 10:00. Socioložka, propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 zemřela v sobotu 22. května. Bylo jí 85 let.

"Je to ve čtvrtek 3. června u Nejsvětějšího Salvátora," uvedl Šikl. Rozloučení bude pro rodinu a přátele, promluví na něm kněz Tomáš Halík.

Jiřina Šiklová v roce 1965 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spoluzakládala Katedru sociologie a když se na školu mohla po revoluci v roce 1989 vrátit, iniciovala založení Katedry sociální práce. Za normalizace pomáhala dostávat zakázanou československou literaturu z republiky do zahraničí a exilovou literaturu do Československa. Kvůli tomu strávila v roce 1981 rok ve vazbě.

Po revoluci v plánech přednášek na společenskovědních fakultách v celé ČR prosadila téma problematiky genderu, tedy vztahu mezi oběma pohlavími. U Šiklové v bytě také vznikla první knihovna Gender Studies, ze které se časem vyvinula největší knihovna tohoto tématu ve střední a východní Evropě.

"Jsem pes obranář, který se angažuje, když má pocit, že se dá něco změnit," charakterizovala se v červnu 2015 v rozhovoru s ČTK. O svém působení v 70. a 80. letech řekla, že nebyla v disentu, jen se prý snažila zachovat československou kulturu.

Ačkoli měla k vývoji po revoluci řadu výhrad, byla se stavem společnosti spokojená. "Je tu svoboda, lidé se mohou angažovat. To je v pořádku, to mi stačí," řekla bytostná realistka před více než pěti lety. Ve světě podle ní nikde není ideální systém a ani takový neexistuje.

Šiklová je autorkou několika knih, publikovala v desítkách odborných časopisů. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. O čtyři roky později obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)