Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Někdo ti uvěří

Papež se v Maďarsku nechce sejít s Orbánem, dá přednost Slovensku

Ze světa / kir / ČTK / 5. června 2021 16:47
Papež se v Maďarsku nechce sejít s Orbánem, dá přednost Slovensku

Papež František
Autor: Flickr.com, / Mazur/catholicnews.org.uk

Vatikán - Papež František se při své plánované zářijové návštěvě Maďarska nechce setkat s premiérem Viktorem Orbánem ani prezidentem Jánosem Áderem. S odvoláním na zdroje ve Vatikánu to napsal americký katolický list National Catholic Register (NCR). Pokud hlava katolické církve skutečně odmítne pozvání nejvyšších maďarských představitelů, může to způsobit významnou diplomatickou roztržku, napsala agentura APA. Budapešť může rozladit i fakt, že zatímco v Maďarsku hodlá papež strávit jen několik hodin, návštěva na sousedním Slovensku bude nejspíš několikadenní.

Papež v březnu oznámil, že se do Maďarska vydá, aby odsloužil závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu, který se uskuteční v Budapešti od 5. do 12. září. Podle National Catholic Register chce František v zemi strávit jen nezbytně dlouhou dobu a vyhnout se jakýmkoli setkáním s politiky. Orbán je zastáncem tvrdé protiimigrační politiky, kterou naopak papež dlouhodobě kritizuje a volá po větší solidaritě a pomoci uprchlíkům.

Podle katolického listu zatím itinerář papežovy cesty vypadá tak, že z letiště v Budapešti zamíří přímo na bohoslužbu a bezprostředně po ní se přesune do Bratislavy. "Pokud papež nezmění plány strávit tři a půl dne na Slovensku, tedy v zemi, kterou pojí s Maďarskem složité historické vazby, ale která s ním má nyní dobré vztahy, bude to podle zdrojů NCR pro premiéra Orbána obrovská facka," napsal americký deník.

Zástupci Maďarska se nyní snaží o to, aby papež změnil názor a své plány upravil. Minulý týden ve Vatikánu jednali místopředseda vlády Zsolt Semjén a kardinál Péter Erdö, arcibiskup ostřihomský-budapešťský.

Papež už v minulosti absolvoval zahraniční cesty, kdy se nesetkal s čelnými politickými představiteli daných zemí. Například v roce 2014 hovořil v Evropském parlamentu ve Štrasburku, aniž jednal s francouzskými politiky. Politickým setkáním se vyhnul i během cesty na řecký ostrov Lesbos v roce 2016 nebo při cestě na ekumenické setkání ve Švýcarsku v roce 2018. Tehdy ale nenavštívil metropole těchto států, a zdvořilostní setkání s vysokými politiky proto na programu nebyla.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
63%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
4%
 
spíše ne
4%
 
ne
29%
 
(Počet hlasů celkem: 376)