Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tři desítky poutníků vyráží z Velehradu na pouť do Tetína. Zájemci se mohou připojit i jen na etapu

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 9. června 2021 11:53
Tři desítky poutníků vyráží z Velehradu na pouť do Tetína. Zájemci se mohou připojit i jen na etapu

Ilustrační foto
Autor: www.clovekavira.cz / Lucie Hornikova

Velehrad - Tři desítky poutníků  vyráží z Velehradu na Uherskohradišťsku na první etapu pouti do Tetína na Berounsku. Pouť k uctění památky svaté Ludmily je dlouhá asi 480 kilometrů, je rozdělená na tři části. Závěr pouti je 18. září na Národní svatoludmilské pouti v Tetíně. Od umučení svaté Ludmily na Tetíně letos uplyne 1100 let.

"Poslední dva roky jsme chodili po cyrilometodějských stezkách s cílem na Velehradě. Na letošní rok vyšlo výročí svaté Ludmily a přišel nápad, že by bylo hezké uctít svatou Ludmilu a vyrazit z Velehradu," řekl dnes ČTK organizátor pouti a propagátor pěšího poutnictví Petr Hirsch.

První etapa se původně měla uskutečnit již v dubnu, kvůli pandemii koronaviru byla přesunuta na květen a nakonec na červen. Dnes zahájená první část pouti potrvá pět dnů, cílem je Tišnov a poutníci urazí asi 130 kilometrů. "Dále se mohou poutníci přidat na druhou etapu, která bude v červenci od 10. do 17., zhruba 200 kilometrů na trase z Tišnova přes Havlíčkův Brod do Sázavy. Finále nás čeká v září, kdy se bude putovat ze Sázavy, do Staré Boleslavi na Tetín, od 12. do 18. září," uvedl Hirsch.

Podle předběžných informací se plánuje do některé etapy zapojit asi 60 poutníků. "Mohou se však zapojit jen na jeden či více dní. Mohou s námi jít i jen několik hodin, není podmínka, že musí ujít celou trasu," uvedl Hirsch, který odhaduje, že celou trasu absolvuje asi desítka lidí. Asi dvě třetiny poutníků, kteří se dnes sešli na Velehradě, jsou podle Hirsche nováčci. Přijeli z Plzeňska, Prahy, jižních i východních Čech i z jihu Moravy. Skupina je také věkově pestrá, poutníkům je zhruba od 30 do více než 70 let.

Poprvé se na pouť vydala i čtyřicátnice Alena, která žije nedaleko Velehradu. "Je to má první zkušenost, nějak to přišlo, nemám konkrétní cíl nebo úmysl. Je pravda, že za covidu jsme začali více s rodinou chodit do přírody, i to mě možná nalákalo, že v Česku je krásně a je fajn si to prošlápnout. Lákalo mě to už dlouho, člověk vidí různé dokumenty," řekla dnes ČTK Alena, která se s rodinou věnuje turistice, ale za úplně trénovanou se nepovažuje. "Myslím si, že to půjde. Uvidím, co mi to přinese, žádná očekávání si nedělám," uvedla Alena, která vyrazila na pouť se svou kamarádkou. Pokud se jí putování zalíbí, nevylučuje, že se zúčastní i dalších etap pouti.

Výhodou nynější pouti je podle Hirsche to, že je k dispozici doprovodné vozidlo. "Poutníci tak mohou jít nalehko, nemusí všechno tahat na zádech. Běžně si poutníci nosí vše, ale nyní je dobré, že se pouti mohou zúčastnit i lidé, kteří by za normálních okolností nemohli, nebo by si třeba netroufli," uvedl Hirsch.

Zájem o poutě je podle něj nyní velký, z části to může být i tím, že lidé vyhledávají akce po omezeních daných pandemií. "Hlad po tom se setkávat je velký. I mě to chytlo, už je to půlrok od poslední akce. Cítím to i v okolí od poutníků, zájem je velký," uvedl Hirsch, kterého letos kromě poutě do Tetína čeká několik dalších poutí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)