Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež se při návštěvě Maďarska přece jen setká s premiérem Orbánem

Ze světa / kir / ČTK, red. / 10. června 2021 10:18
Papež se při návštěvě Maďarska přece jen setká s premiérem Orbánem

Ilustrační foto: Országház - sídlo maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj
Autor: Wikipedia.org / Andrew Shiva / Creative Commons

Budapešť/Vatikán - Papež František se při plánované zářijové návštěvě v Maďarsku přece jen setká s maďarským prezidentem Jánosem Áderem i premiérem Viktorem Orbánem. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení maďarské katolické biskupské konference. Americký katolický list National Catholic Register (NCR) minulý týden s odvoláním na zdroje ve Vatikánu tvrdil, že papež se nechce setkat ani s jedním z nich.

Rozhodnutí hlavy katolické církve odmítnout pozvání nejvyšších maďarských činitelů by mohlo způsobit diplomatickou roztržku. Přitom pro Budapešť by takový krok byl o to nepříjemnější, že zatímco v Maďarsku hodlá papež strávit jen několik hodin, návštěva na sousedním Slovensku bude nejspíš několikadenní.

Podle dnešní informace maďarské katolické biskupské konference se ale Františkovy schůzky s politiky přece jen uskuteční. Setkat by se měl s Áderem i s Orbánem a údajně také s některými dalšími vládními činiteli. "Je politováníhodné, že v souvislosti s programem papežova pobytu v Maďarsku, který je stále ještě ve fázi plánování, se objevily v místních i mezinárodních médiích nepravdivé informace a interpretace," uvedla podle maďarských médií biskupská konference.

František v březnu oznámil, že odslouží závěrečnou liturgii Mezinárodního eucharistického kongresu, který se uskuteční v maďarské metropoli od 5. do 12. září. Podle tvrzení National Catholic Register má v úmyslu v zemi strávit jen nezbytně dlouhou dobu a vyhnout se jakýmkoli setkáním s politiky. List k tomu poznamenal, že maďarský premiér Orbán je zastáncem tvrdé protiimigrační politiky, kterou naopak papež dlouhodobě kritizuje a volá po větší solidaritě a pomoci uprchlíkům.

"Pokud papež nezmění plány strávit tři a půl dne na Slovensku, tedy v zemi, kterou pojí s Maďarskem složité historické vazby, ale která s ním má nyní dobré vztahy, bude to podle zdrojů NCR pro premiéra Orbána obrovská facka," napsal americký deník.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)