Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava na plzeňské radnici připomíná osm století šumavského kostela na Mouřenci z filmu Anděl Páně

Kraje: Plzeňský / kir / ČTK / 11. června 2021 0:30
Výstava na plzeňské radnici připomíná osm století šumavského kostela na Mouřenci z filmu Anděl Páně

Šumavský kostel sv. Mořice na Mouřenci u Annína
Autor: https://www.sumavanet.cz/

Plzeň - Osm století historie i současnost šumavského kostela sv. Mořice na Mouřenci u Annína přibližuje ode dneška nová výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Fotografie, kopie dokumentů i trojrozměrné exponáty mapují historii jednoho z nejstarších dochovaných šumavských kostelů, jehož stavba podle odborníků začala v první třetině 13. století. ČTK to dnes řekl autor výstavy Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který o kostel pečuje a pořádá v něm řadu akcí.

"Mouřenec je v mnoha ohledech unikátní památka. Ukrývá středověké fresky a zvon ze 14. století a jeho součástí je barokní kostnice. Příběh kostela je velmi pestrý a zejména ve 20. století v něm najdeme řadu dramatických událostí, které souvisely s válkami, poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva, nástupem komunistického režimu a následnou devastací kostela," popsal Milota. Díky společnému úsilí Němců a Čechů se podařilo kostel, zchátralý za minulého režimu, zachránit. V posledních letech je podle Miloty opět vyhledávaným cílem poutníků nebo turistů a stalo se z něj duchovně-kulturní centrum na okraji Šumavy. Popularitu románsko-gotickému Mouřenci zajistil i režisér Jiří Strach, který tam před lety natočil část pohádek Anděl Páně a Tři životy.

Na výstavě v Plzni návštěvníci uvidí například kopii prvního zápisu z mouřeneckých matrik, píšťalu ze zničených a rozkradených varhan, 3D model kostela, fotografii z koncertu Hradišťanu nebo z natáčení Strachovy pohádky. Přečíst si mohou také příběhy o navrácené lebce nebo oltářních dvířkách vydražených na aukčním portálu.

"Chtěla bych pozvat na výstavu do Plzně všechny lidi z obou stran hranice. Expozice ukazuje staleté spojení dvou sousedů, a to i přesto, že každý z nich patří k jiné národnosti. Důležité jsou tolerance a přátelství," doplnila spoluautorka výstavy Margrit Kaiserová z podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen, který před lety zaplatil opravu zdevastovaného kostela.

Cílem výstavy není podle MiIoty jen představit Mouřenec veřejnosti a pozvat lidi do kostela, ale také možná doplnit informace a dokumentaci o kostelu. "Chtěli bychom proto vyzvat a požádat všechny, kteří mají doma staré fotografie, videozáznamy z Mouřence nebo mají osobité vzpomínky na toto místo, aby se nám ozvali na e-mail: lukas.milota@centrum.cz a podělili se o své poznatky," dodal. Výstava bude v mázhauzu do 25. června.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)